Alış Satış
Dolar : 4.0245 4.0406
Euro : 4.9806 5.0005
Sterlin : 5.7061 5.7485

Aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu

Asım Atmaz hayatını futbola adamıştı

2014-06-18 - 11:36 tarihinde eklendi.

Gaziantepspor'un bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi olan Asım Atmaz’ın aramazdan ayrılışının üzerinden tam 1 yıl geçti.Gaziantepspor'un bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi olan Asım Atmaz geçen yıl uzun süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

 

Asım Atmaz kimdir?

1958 yılında Gaziantep’te doğan Asım Atmaz futbola henüz 12 yaşındayken sonradan yöneticiliğini yapacağı Gaziantepspor’un minik takımında başladı.1970–1973 yılları arasında minik, yıldız ve genç takımlarda oynadı ve aynı zamanda bu takımların kaptanlığını yaptı.1973 yılında amatör lisansla A takıma kadar yükseldi. Futbol yaşantısını 1981 yılına kadar Gaziantepspor’un amatör ve A takımlarında başarıyla devam ettirdi.
Minik takımında futbola başladığı Gaziantepspor’u başarıdan başarıya koşturan Atmaz, 2006 yılına kadar Gaziantep futboluna damgasını vuran isimlerden birisiydi. 

AİLESİ FUTBOL OYNAMASINA İZİN VERMİYORDU
Futbolun günümüzdeki kadar popüler ve yüksek gelirli bir meslek dalı olmadığı o günlerde aileler çocuklarının futbol oynamasına izin vermiyordu. İşte Asım Atmaz da bundan nasibini almıştı. Ailesi oğullarının futbol oynamasını istemiyordu. Ailesinin karşı çıkması yüzünden Gaziantepspor’a profesyonel imza atamamıştı. Hatta Gaziantepspor’da oynarken Tarsus Erkutspor, Altay, Ispartaspor ve Ankaragücü gibi çeşitli kulüplerden teklif almış ancak yine aile engeline takılmıştı.
SAKATLIĞI YEŞİL SAHALARDAN UZAKLAŞTIRDI
Futbol oynamasına sadece ailesi engel olmamıştı.1981 yılında geçirdiği ağır sakatlık sonrası çok sevdiği futboldan ve yeşil sahalardan uzaklaşmak zorunda kalmıştı. Belki de bu sakatlık onun hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biriydi. Sakatlık yüzünden bir daha futbol oynayamayacaktı ama bu onun gönül verdiği kırmızı siyahlı renklere hizmet edemeyeceği anlamına gelmiyordu. 
YÖNETİCİLİĞE FAHRİ OLARAK BAŞLADI
Nitekim 1983–1984 sezonunda Saip Konukoğlu başkanlığındaki Gaziantepspor’da resmi yönetici olmasa da fahri olarak görev yaptı. Bir sezon sonuna yani 1984–1985 sezonunda dönemin başkanı Ömer Arpacıoğlu’nun listesinden yönetime girdi. Bu aynı zamanda Gaziantepspor’a yönetici olarak aralıksız 21 yılı aşkın bir süre hizmet edeceği döneminde başlangıcıydı.
BİLGİ BİRİKİMİNİ GAZİANTEPSPOR İÇİN KULLANDI
Göreve geldikten sonra futbolla ilgili tüm birikimini Gaziantepspor’un hizmetine sundu. O dönem kırmızı siyahlılar 2.Ligde mücadele ediyordu ve durum hiç de parlak değildi. Gaziantep gibi büyük bir kentin futbol takımı 1.Ligde olmalıydı. Ama bu bir türlü gerçekleşmiyordu. Taki 1989–1990 sezonuna kadar 1989 Mayısında Gaziantepspor’un en büyük iş adamlarından Abdülkadir Konukoğlu başkanlığa seçilmiş ve yanına da futbol bilgisine çok güvendiği Asım Atmaz’ı almıştı. 
HEDEF GAZİANTEPSPOR’U BİRİNCİ LİGE ÇIKARMAKTI
Amaç tarihiyle Türkiye’ye örnek olmuş bu kentin futbol takımını layık olduğu yere yani 1.Lige çıkarmaktı.
Bunun için hiçbir fedakârlıktan kaçılmadı ve takım o sezon çok başarılı bir grafik çizerek açık ara puan farkıyla hedeflediği 1.Lige çıkmayı başardı. Yine hedef 1.Ligde kalıcı olmaktı. Bunun için de hem iyi oyuncuları transfer etmek hem de alt yapıya önem vermek gerekiyordu.
GAZİANTEPSPOR İÇİN BİR ŞANSTI
1.Lige çıktıktan sonra ilk iki yıl bocalayan ve küme düşmekten son anda kurtulan kırmızı siyahlıların kaderi 1993 Ocak ayında yapılan olağanüstü genel kurulda dönemin belediye başkanı Celal Doğan’ın başkan olmasıyla değişiyordu. Başkanlar değişiyordu, futbolcular değişiyordu ama değişmeyen bir tek kişi vardı. ASIM ATMAZ. Hiç bir başkan ondan vazgeçemiyordu. Çünkü futbolu bırakın Gaziantep’te, Türkiye’de en iyi bilenlerden birisiydi. ASIM ATMAZ. Bu Gaziantep ve Gaziantepspor için büyük bir şanstı.
Celal Doğan’ın 2006 Ocak ayına kadar yani tam tamına 13 yıl boyunca Gaziantepspor başkanlığı yaptığı dönemde arkasında hep o vardı. Adeta görünmez kahramandı. Celal Doğan’da diğer başkanlar gibi ona çok güveniyordu. Bu yüzden transferlerle ilgili konularda tam yetkiyi Asım Atmaz’a bırakmıştı. Bu ağır bir sorumluluktu. Çünkü yapılacak en küçük bir yanlış yüzünden Gaziantep şehrine hesap vermek zorundaydı ama bu görevin altından başarıyla kalkmasını bildi.
ÇOK İYİ BİR EKİP OLUŞTURDU
Öncelikle antrenörlerden oluşan bir futbolcu izleme ekibi oluşturdu. Bu ekip hem yurtiçi hem yurtdışında yılın 12 ayı yüzlerce futbolcuyu defalarca izleyip Asım Atmaz’a rapor veriyordu. Bazen bir futbolcunun transfer edilmesine karar verildiğinde son kez kendi gözleriyle görmek için o futbolcuyu dünyanın hangi liginde oynarsa oynasın üşenmeden gidip izliyordu. Transfer konusunda çok titizdi. Hata yapıp Gaziantepspor’un ve Gazianteplilerin parasını sokağa atmak istemiyordu. Gaziantepspor’a transfer ettiği isimlere baktığımızda zaten bu işi ne kadar iyi bildiğini anlayabiliyoruz. 

 

Bu makale 16622 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Başkan Fatma Şahin GKV’lilerle pasta kestiBaşkan Fatma Şahin GKV’lilerle pasta kesti
  Güncel Haber
  2017-2018 eğitim öğretim yılında Gaziantep Kolej Vakfı Özel Ortaokulundan mezun olacak öğrenciler için düzenlenen baloya katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin öğrencilerle birlikte mezuniyet pastası keserek mezun olan öğrencilere başarılar diledi.
 • Tarkan Kadooğlu, erken seçimi değerlendirdiTarkan Kadooğlu, erken seçimi değerlendirdi
  Güncel Haber
  TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, 24 Haziran’da yapılacağı açıklanan erken seçimin ardından ülke gündeminin yeniden ekonomi olması gerektiğini vurgulayarak, iş dünyası olarak beklentilerinin artık asli işlerine odaklanmak, siyasi ve ekonomik belirsizliklerden hızla uzaklaşarak, istikrara kavuşmuş bir Türkiye’nin yatırım ve üretimle büyümesine katkı sağlamak olduğuna dikkat çekti.
 • Endoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri GAÜN'de buluştuEndoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri GAÜN'de buluştu
  Güncel Haber
  Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Gastrointestinal Endoskopi Hemşireleri ve Teknisyenleri Derneği iş birliğinde düzenlenen Gaziantep bölge toplantısı Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Oditoryum’unda gerçekleştirildi.
 • Feci şekilde can verdi!Feci şekilde can verdi!
  Güncel Haber
  Gaziantep’te elektrik kablosu çekmek için 9 metre yükseklikteki direğe çıkan kişi düşerek hayatını kaybetti.
 • 8 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu: 19 gözaltı8 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu: 19 gözaltı
  Güncel Haber
  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik Mersin merkezli 8 ilde düzenlenen operasyonlarda, örgütün sözde Hatay il imamı ile askeri yapılanmanın mahrem imamının da aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.
 • Antep fıstığı cep yakıyorAntep fıstığı cep yakıyor
  Güncel Haber
  'Fıstığın başkenti' olarak bilinen Gaziantep'te bu yıl kurak geçen mevsimin ardından tezgahlarda yerini alan Antep fıstığı fiyatları ile cep yakıyor.
 • NCR İnternational Hospital, TMMOB Gaziantep Şubesi ile Sağlık Protokolü imzaladıNCR İnternational Hospital, TMMOB Gaziantep Şubesi ile Sağlık Protokolü imzaladı
  Güncel Haber
  NCR İnternational Hospital Gaziantep’in önde gelen kurumları ile yaptığı sağlık protokolüne bir yenisini daha ekleyerek seçkin adalarımızdan makine mühendisleri odası ile anlaşma imzaladı.
 • 'Medeniyetin Doğduğu Topraklar: Anadolu' anlatıldı'Medeniyetin Doğduğu Topraklar: Anadolu' anlatıldı
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü işbirliğiyle Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Asım Keser’in katılımıyla “Medeniyetlerin Doğduğu Topraklar Anadolu” adlı söyleşi gerçekleşti.
 • Biri bunlara dur desin ateş buz tuzağıBiri bunlara dur desin ateş buz tuzağı
  Güncel Haber
  Gaziantep’te gençliğin yok olmasına sebep olan ve halk arasında ateş buz denilen sentetik uyuşturucu maddesini üretmek için zehir tacirleri farklı yöntemler izliyor. Gaziantep’te merdiven altı çalışan bazı Suriyeli doktorlar yüzlerce reçeteye metamfetamin adlı sentetik bir uyuşturucu türü olan ve halk arasında ateş buz adı verilen uyuşturucu maddesinin etkenlerinden olan Lyrica, Aktifet, Nevrotin gibi ilaçlar reçeteye yazıyor. Daha sonra bu ilaçları kentte eczanelerden alıp içindeki etken maddelerden uyuşturucu yapan tacirler, gençliğimizi zehirliyor.
 • Erken seçim için düğmeye basıldıErken seçim için düğmeye basıldı
  Güncel Haber
  Türkiye’nin merakla beklediği erken seçim tarihi belli oldu. 24 Haziran 2018’de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tüm partiler düğmeye bastı, Gaziantep’te ise seçim heyecanı başladı. Yapılacak olan seçimlerin tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Gaziantep il başkanları ise partilerinin seçim gününe kadar hız kesmeden çalışacaklarını kaydettiler.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler