Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

KONUTA KDV DOPiNGi

Bakanlar Kurulu, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8’e indirdi. Bu indirim, İstanbul’dan sonra konut satışlarının en hareketli illerinden birisi olan Gaziantep’te sevinçle karşılandı.

2016-09-09 - 13:20 tarihinde eklendi.

KONUTA KDV DOPiNGi

Gaziantep’te ilgili meslek odaları başkanları, KDV indiriminin emlak ve inşaat sektörünü canlandıracağını belirterek, indirimin geçici değil  kalıcı olması gerektiği yönünde önemli uyarılarda bulundular. KDV indirimleri emlak sektörünü canlandırmanın yanında konut alacak olan vatandaşları heyecanlandırdı.  

APA: KONUT YATIRIM ARACI HALİNE GERİLMELİ

 

Gaziantep Müteahhitler Derneği Başkanı İbrahim Apa, 150 metrekareden büyük konutların teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e çekilmesinin sektöre olumlu yansıyacağını ifade etti. İnşaat alanında kalıcı çözümler de üretilmesi gerektiğini belirten Başkan Apa, ‘’Gaziantep’te konutun kısa ve orta vadede yatırım aracı haline dönüşmenin yollarını aramamız gerekir’’ dedi.  Uygulamanın sektöre canlılık getirse de uzun vadede yeni yatırımlara yansımayacağını ifade eden Apa, ‘’Konutta 150 metrekare üzeri konut teslimlerinde uygulanacak KDV indirimi sevindirici bir haber. Sektörün hareketlenmesine katkı sunacaktır. Bu uygulamanın 31 Mart 2017 ile kısıtlı kalması, eldeki bitmiş veya bitmeye yakın dairelerin satışı açısından olumlu etki yapsa da, yeni yatırımlara etkisi olacağı kanaatinde değilim.  Ancak her şeye rağmen kısa vadeli de olsa sektörde bir hareketlilik oluşturacaktır.’’

 

‘’SEKTÖRÜN ÖNEMLİ SORUNLARI VAR’’

 

İnşaat sektörünün uzun vade de bir hareketlilik yaşaması ve piyasaların hareketlenmesi içim çözüm bekleyen sorunlarında bulunduğunu dile getiren Apa şunları söyledi: ‘’İnşaat sektörünün daha da büyümesinin önünde engeller var. Bunlardan en önemlisi yüksek dolaylı vergi ve harç yükü. Bu sorunun çözülmemesi, hem fiyatları arttırıyor ve pazarı baskılıyor. Ayrıca damga vergisi ve tapu harçlarının düzenlenmesi inşaat sektörü üzerindeki vergi yükünü azaltacağından konut fiyatlarının ucuzlamasını sağlayacaktır.  Konutta daha sağlıklı bir fiyat düşüşü bekliyorsak arsa maliyetleri düşürülmelidir. Şuanda konut maliyetlerin yüzde 50’sini arsa fiyatları oluşturuyor. Arsa fiyatlarının düşürülmesi fiyatlara da direk olarak yansıyacaktır. Bu konuda idarelerin yapacağı yapılacak çalışmalara her zaman destek olmaya hazırız.’’

 

AYTAÇ: “BU FIRSAT KAÇMAZ”

 

Emlak sektöründe 150 metrekare üzeri olan konutlarda KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ile emlak sektöründe önemli canlanmalar yaşanacağını ve bu süre içinde vatandaşların fırsattan yararlanarak konut almaları gerektiğini söyleyen Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, “Emlak sektöründe yüzde 18 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi geçici bir süreliğine çıkartılmış uygulamadır. 2017 yılı Şubat ayında son bulacaktır. KDV indirimine gidilmesinin tek sebebi müteahhitlerin biraz daha cesaretlendirilmesidir. İkinci el piyasasında da etkisi olacaktır. İndirimin sürekli olmasını istiyoruz. Yüzde 18’den 8’e düşürülmesi önemli bir adım ancak geçici süreli olduğunu düşündüğümüzde önem derecesi azalıyor. Vergilerin yüzde 8’e düşürülmesi demek daire fiyatlarının düşürülmesi, daha çok yatırım demektir. Hükümetten isteğimiz indirimin sürekli olmasıdır. 150 metrekarenin altındaki konutlardan yüzde 1 KDV alınıyordu. 150 metrekarenin üzerinde ise yüzde 18 KDV alınıyordu bu oran yüzde 8’e düştü. Önemli bir düşüş. Verginin düşmesi konut fiyatının da düşmesi anlamına gelir. Gaziantep’te konut fiyatları arsa fiyatlarından kaynaklı olarak yüksek. Vergilerin düşürülmesi ile umuyoruz ki konut fiyatları da düşecektir. Vatandaşlarımızı özellikle şu fırsat zamanını değerlendirmeye davet ediyoruz. Vatandaş için önemli bir fiyat düşüşü anlamına gelmektedir bu uygulama” dedi. 

 

GİRİŞKEN: “EMLAK SEKTÖRÜNÜ CANLANDIRIR”

 

KDV indirimi ile emlak sektörünün canlandırılmasının planlandığını ve KDV indiriminin konut fiyatlarına da yansıyacağını açıklayan Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, “Emlak maliyetlerinin düşürülmesini sağlayacağı için elbette olumlu bir girişimdir. Önemli bir parametre diyebiliriz. Emlak sektörü zaten şu günlerde çok zor günler geçiriyordu. Emlak sektörünün bu adımla tamamen güçlendirilmesi ve desteklenmesi sağlanabilir mi tartışılır. Bu atılımın başka projelerle de desteklenmesi gerekiyor. Emlağın asıl canlandırılması gereken kısmı 150 metrekarenin üstü değil altındaki konutlardır. Daha küçük olan ve orta sınıfa hitap eden emlak sektörünün canlandırılması gerekiyor. Emlak sektörüne olumlu bir adım diyebiliriz. Sektöre kısmı bir iyi hava kazandırılmıştır” ifadelerinde bulundu. 

 

ÇELİKTÜRK: “KONUT FİYATLARI DA DÜŞEBİLİR”

 

KDV oranlarındaki düşüş ile konut fiyatlarında da gözle görülür bir düşüş yaşanacağına dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, “ Müteahhitlerin karlılık marjları aşırı derecede düşmüştü. Vergilerin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ile aslında emlak sektörü de canlanmış olacak. Konut fiyatlarına da yansıyacak, müteahhitlerin kazancını da arttıracak bir proje. KDV’ye verilen paralar öz sermayeye aktarıldığı için geri dönüşleri de imkansız oluyor. KDV’nin yüzde 8’e düşmesini çok önemli bir adım olarak görüyorum. Müteahhitlerin bu KDV düşüşlerini konut fiyatlarına da bir nebze de olsa yansıtması gerekiyor. İnsanların moralleri çok bozuk. Bu adım gerek müteahhitlerin gerek vatandaşların moralini yükseltmek için atılan bir adımdır. Müteahhit arkadaşlarımızın yüzde 50’si şu anda beklemede. 150 metrekarenin altındaki konutlar yüzde 1 KDV oranı ile satılıyor. 150 metrekarenin üstündeki konutlar ise biraz daha lükse kaçtığı için yüzde 18 KDV ile satılıyor. Müteahhit arkadaşlar da bu yüzden 150 metrekarenin altıda konutlara daha çok ilgi gösteriyor” açıklamalarına yer verdi. AHMET ATMACA

Bu makale 4986 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Ünlü işadamı FETÖ'den tutuklandıÜnlü işadamı FETÖ'den tutuklandı
  Güncel Haber
  FETÖ'den gözaltına alınan iş adamlarından İstanbul Hububat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracat Birliği Başkanı Zekeriya Mete ve İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Alpaslan Arduç; dün akşam sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.
 • Gaziantep'te terör operasyonuGaziantep'te terör operasyonu
  Güncel Haber
  Gaziantep ve Nizip ilçesinde terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanmasına yönelik operasyon düzenlendi.
 • 6 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu6 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu
  Güncel Haber
  Adana merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan FETÖ'nün milli eğitim bölge ablası, il ve ilçe ablalarının yakalanmamak için para, gıda ve kıyafet yardımı yaptıkları ihtiyaç sahibi vatandaşların üzerine hat çıkarıp örgütün haberleşme programı ByLock yükledikleri ortaya çıktı.
 • Plan tutmadı!Plan tutmadı!
  Güncel Haber
  Emniyet, Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu'nun etkin pişmanlıktan faydalanmaması gerektiğini belirtti. Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu ile oğlu Taner Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 15 sanığın yargılanmasına devam edildi.
 • Yaşlılara Antep Fıstığı dopingiYaşlılara Antep Fıstığı dopingi
  Güncel Haber
  Huzurevi sakinleri Şehitkamil Belediyesi’nin organize ettiği etkinlikle Antep Fıstığı filmini izlediler. Gaziantep’te vizyona girdiği ilk günden itibaren rekor kıran filmi izleyen yaşlılar keyifli anlar yaşadılar.
 • Beklenen yasa nihayet geliyor!Beklenen yasa nihayet geliyor!
  Güncel Haber
  Türkiye’de çocuklara yönelik istismar haberlerinin her geçen gün artarak gündeme gelmesi ve bu konuda kampanyalar başlatılmasının ardından hükümet harekete geçti. Hükümet bu konuyla ilgili bakanlardan oluşan bir komisyon kurdu. Yapılacak düzenlemelere ilişkin açıklamada bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül; “Çocuk istismarcılarına karşı kimyasal hadım da gündeme gelecek. Çocuklara karşı işlenen suçlar Mahkeme kararıyla, infaz süresince, kimyasallarla cinsel isteği azaltma ve ortadan kaldırma konusunu birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda irademiz var.” dedi.
 • Suriye sınırına sevkıyatlar sürüyorSuriye sınırına sevkıyatlar sürüyor
  Güncel Haber
  Türkiye'nin çeşitli illerinden Suriye sınırına gönderilen askeri personellerin sevkıyatı sürüyor. Sınır hattına giden komandolara, Nurdağılı asker yakınları sürpriz yaptı.
 • Kaçak içki operasyonuKaçak içki operasyonu
  Güncel Haber
  Kilis’te, bir araçta yapılan aramada 173 kaçak içki ele geçirildi.
 • 14 ilde FETÖ operasyonu14 ilde FETÖ operasyonu
  Güncel Haber
  Malatya merkezli 14 ilde gerçekleştirilen FETÖ/PDY operasyonunda 15 kadın şüpheli gözaltına alındı.
 • Ucuz atlatıldı!Ucuz atlatıldı!
  Güncel Haber
  Gaziantep'te hafriyat kamyonu EDS direğini devirdi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler