Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

KONUTA KDV DOPiNGi

Bakanlar Kurulu, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8’e indirdi. Bu indirim, İstanbul’dan sonra konut satışlarının en hareketli illerinden birisi olan Gaziantep’te sevinçle karşılandı.

2016-09-09 - 13:20 tarihinde eklendi.

KONUTA KDV DOPiNGi

Gaziantep’te ilgili meslek odaları başkanları, KDV indiriminin emlak ve inşaat sektörünü canlandıracağını belirterek, indirimin geçici değil  kalıcı olması gerektiği yönünde önemli uyarılarda bulundular. KDV indirimleri emlak sektörünü canlandırmanın yanında konut alacak olan vatandaşları heyecanlandırdı.  

APA: KONUT YATIRIM ARACI HALİNE GERİLMELİ

 

Gaziantep Müteahhitler Derneği Başkanı İbrahim Apa, 150 metrekareden büyük konutların teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e çekilmesinin sektöre olumlu yansıyacağını ifade etti. İnşaat alanında kalıcı çözümler de üretilmesi gerektiğini belirten Başkan Apa, ‘’Gaziantep’te konutun kısa ve orta vadede yatırım aracı haline dönüşmenin yollarını aramamız gerekir’’ dedi.  Uygulamanın sektöre canlılık getirse de uzun vadede yeni yatırımlara yansımayacağını ifade eden Apa, ‘’Konutta 150 metrekare üzeri konut teslimlerinde uygulanacak KDV indirimi sevindirici bir haber. Sektörün hareketlenmesine katkı sunacaktır. Bu uygulamanın 31 Mart 2017 ile kısıtlı kalması, eldeki bitmiş veya bitmeye yakın dairelerin satışı açısından olumlu etki yapsa da, yeni yatırımlara etkisi olacağı kanaatinde değilim.  Ancak her şeye rağmen kısa vadeli de olsa sektörde bir hareketlilik oluşturacaktır.’’

 

‘’SEKTÖRÜN ÖNEMLİ SORUNLARI VAR’’

 

İnşaat sektörünün uzun vade de bir hareketlilik yaşaması ve piyasaların hareketlenmesi içim çözüm bekleyen sorunlarında bulunduğunu dile getiren Apa şunları söyledi: ‘’İnşaat sektörünün daha da büyümesinin önünde engeller var. Bunlardan en önemlisi yüksek dolaylı vergi ve harç yükü. Bu sorunun çözülmemesi, hem fiyatları arttırıyor ve pazarı baskılıyor. Ayrıca damga vergisi ve tapu harçlarının düzenlenmesi inşaat sektörü üzerindeki vergi yükünü azaltacağından konut fiyatlarının ucuzlamasını sağlayacaktır.  Konutta daha sağlıklı bir fiyat düşüşü bekliyorsak arsa maliyetleri düşürülmelidir. Şuanda konut maliyetlerin yüzde 50’sini arsa fiyatları oluşturuyor. Arsa fiyatlarının düşürülmesi fiyatlara da direk olarak yansıyacaktır. Bu konuda idarelerin yapacağı yapılacak çalışmalara her zaman destek olmaya hazırız.’’

 

AYTAÇ: “BU FIRSAT KAÇMAZ”

 

Emlak sektöründe 150 metrekare üzeri olan konutlarda KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ile emlak sektöründe önemli canlanmalar yaşanacağını ve bu süre içinde vatandaşların fırsattan yararlanarak konut almaları gerektiğini söyleyen Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, “Emlak sektöründe yüzde 18 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi geçici bir süreliğine çıkartılmış uygulamadır. 2017 yılı Şubat ayında son bulacaktır. KDV indirimine gidilmesinin tek sebebi müteahhitlerin biraz daha cesaretlendirilmesidir. İkinci el piyasasında da etkisi olacaktır. İndirimin sürekli olmasını istiyoruz. Yüzde 18’den 8’e düşürülmesi önemli bir adım ancak geçici süreli olduğunu düşündüğümüzde önem derecesi azalıyor. Vergilerin yüzde 8’e düşürülmesi demek daire fiyatlarının düşürülmesi, daha çok yatırım demektir. Hükümetten isteğimiz indirimin sürekli olmasıdır. 150 metrekarenin altındaki konutlardan yüzde 1 KDV alınıyordu. 150 metrekarenin üzerinde ise yüzde 18 KDV alınıyordu bu oran yüzde 8’e düştü. Önemli bir düşüş. Verginin düşmesi konut fiyatının da düşmesi anlamına gelir. Gaziantep’te konut fiyatları arsa fiyatlarından kaynaklı olarak yüksek. Vergilerin düşürülmesi ile umuyoruz ki konut fiyatları da düşecektir. Vatandaşlarımızı özellikle şu fırsat zamanını değerlendirmeye davet ediyoruz. Vatandaş için önemli bir fiyat düşüşü anlamına gelmektedir bu uygulama” dedi. 

 

GİRİŞKEN: “EMLAK SEKTÖRÜNÜ CANLANDIRIR”

 

KDV indirimi ile emlak sektörünün canlandırılmasının planlandığını ve KDV indiriminin konut fiyatlarına da yansıyacağını açıklayan Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, “Emlak maliyetlerinin düşürülmesini sağlayacağı için elbette olumlu bir girişimdir. Önemli bir parametre diyebiliriz. Emlak sektörü zaten şu günlerde çok zor günler geçiriyordu. Emlak sektörünün bu adımla tamamen güçlendirilmesi ve desteklenmesi sağlanabilir mi tartışılır. Bu atılımın başka projelerle de desteklenmesi gerekiyor. Emlağın asıl canlandırılması gereken kısmı 150 metrekarenin üstü değil altındaki konutlardır. Daha küçük olan ve orta sınıfa hitap eden emlak sektörünün canlandırılması gerekiyor. Emlak sektörüne olumlu bir adım diyebiliriz. Sektöre kısmı bir iyi hava kazandırılmıştır” ifadelerinde bulundu. 

 

ÇELİKTÜRK: “KONUT FİYATLARI DA DÜŞEBİLİR”

 

KDV oranlarındaki düşüş ile konut fiyatlarında da gözle görülür bir düşüş yaşanacağına dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, “ Müteahhitlerin karlılık marjları aşırı derecede düşmüştü. Vergilerin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ile aslında emlak sektörü de canlanmış olacak. Konut fiyatlarına da yansıyacak, müteahhitlerin kazancını da arttıracak bir proje. KDV’ye verilen paralar öz sermayeye aktarıldığı için geri dönüşleri de imkansız oluyor. KDV’nin yüzde 8’e düşmesini çok önemli bir adım olarak görüyorum. Müteahhitlerin bu KDV düşüşlerini konut fiyatlarına da bir nebze de olsa yansıtması gerekiyor. İnsanların moralleri çok bozuk. Bu adım gerek müteahhitlerin gerek vatandaşların moralini yükseltmek için atılan bir adımdır. Müteahhit arkadaşlarımızın yüzde 50’si şu anda beklemede. 150 metrekarenin altındaki konutlar yüzde 1 KDV oranı ile satılıyor. 150 metrekarenin üstündeki konutlar ise biraz daha lükse kaçtığı için yüzde 18 KDV ile satılıyor. Müteahhit arkadaşlar da bu yüzden 150 metrekarenin altıda konutlara daha çok ilgi gösteriyor” açıklamalarına yer verdi. AHMET ATMACA

Bu makale 4016 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Büyükşehir'den 270 okula 'EKO-KULÜBÜM' projesiBüyükşehir'den 270 okula 'EKO-KULÜBÜM' projesi
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında ekolojik sistemin önemi hakkında farkındalık oluşturmak ve bu bilincin günlük yaşamın olumlu etkilerine dikkat çekmek amacıyla kent genelinde 270 okulda “Ekoloji Kulübüm” projesini hayata geçirdi.
 • Gaziantep'in ilk sinema filmi 'Antep Fıstığı' bomba gibi geliyor!Gaziantep'in ilk sinema filmi 'Antep Fıstığı' bomba gibi geliyor!
  Güncel Haber
  Ivana Sert, Orhan Uslu ve İlker Kurt’un başrollerini paylaştığı yeni sinema filmi “Antep Fıstığı” çekimleri Gaziantep’te başladı.
 • Şahinbey İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri suç ve suçlulara göz açtırmıyorŞahinbey İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri suç ve suçlulara göz açtırmıyor
  Güncel Haber
  Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Şahinbey İlçe Emniyet Müdürlüğü Devriye Ekipler Amirliği görevlilerimize Onur Mahallesinde 4-5 şahsın silah kullanarak kaçtığı şeklinde ihbar ile ilgili yapılan çalışmalar sırasında; Onur Mahallesi 102 sokak içerisinde park halinde durumundan şüphelenilen plakasız motosikletin yapılan şase sorgulamasında, çalıntı kaydının olduğu tespit edildi.
 • Gaziantep'te yolcu minibüsü devrildi: 8'i ağır 15 yaralıGaziantep'te yolcu minibüsü devrildi: 8'i ağır 15 yaralı
  Güncel Haber
  Zeytinli Havaalanı Kavşağında zeytin toplamaya giden Suriyelileri taşıyan yolcu minibüsü kaza yaptı.
 • Silah satışı yapan şahıslara operasyonSilah satışı yapan şahıslara operasyon
  Güncel Haber
  Şehitkâmil İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerimizce Amerika Birleşik Devletlerinden, Gaziantep iline M. H. K. ve M. Ö. isimli şahıslar adına geldiği bilgisi alınan kargo paketlerinden şüphelenilmesi üzerine paketlerde yapılan aramada;
 • Birbirinden değerli bilim insanları misafir ediliyorBirbirinden değerli bilim insanları misafir ediliyor
  Güncel Haber
  SANKO Üniversitesi, eğitime başladığı 2014 – 2015 akademik yılından bu yana, akademik ve bilimsel çalışmalar yanında, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında başarılı organizasyonlar gerçekleştiriyor.
 • Tek amacımız tarım alanlarının korunmasıTek amacımız tarım alanlarının korunması
  Güncel Haber
  TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi'nin Kilis Yolu Ekolojik Tabanlı Kent Planı'na açtıkları dava gerekçeleri haklı bulundu. TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Burkay Güçyetmez konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Tarım alanlarının korunmasını istiyoruz. Telafisi güç ve imkansız zararlar doğabileceğinden teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verildi" dedi.
 • Berkin Elvan'ın annesi oğlunun vurulma anını izledi fenalık geçirdiBerkin Elvan'ın annesi oğlunun vurulma anını izledi fenalık geçirdi
  Güncel Haber
  Gezi olaylarında başına isabet eden gaz fişeği kapsülü nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davada Berkin’in vurulduğu anın görüntüleri mahkeme salonunda gösterildi. Görüntüleri izleyen anne Gülsüm Elvan, “Kolun kopsaydı katil. Ciğerin yansın katil” diyerek feryat edip fenalık geçirdi.
 • Kudüs tüm dinler için kutsal bir yerdirKudüs tüm dinler için kutsal bir yerdir
  Güncel Haber
  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına ilişkin, "Alınan kararın bizim için hiçbir hükmü yoktur. Türk milleti olarak Trump'ın almış olduğu kararı hiçbir şekilde tanımıyoruz. BM'nin yüzlerce kararına rağmen, İsrail'in işgalci olarak açıklanmasına rağmen, uluslararası hukuka rağmen alınan bu kararın hiçbir hükmü yoktur." dedi.
 • Potada hedef 3’te 3Potada hedef 3’te 3
  Güncel Haber
  Türkiye Basketbol Federasyonu Gaziantep Büyük Erkekler Basketbol Ligi’nde 2017-2018 sezonunda üst üste elde ettiği galibiyetlerle iyi bir başlangıç yapan Şehitkamil Belediye Spor Kulübünde hedef 3’te 3 yaparak galibiyet serisini sürdürmek.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA
Tatlı Puan
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler