Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

KONUTA KDV DOPiNGi

Bakanlar Kurulu, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8’e indirdi. Bu indirim, İstanbul’dan sonra konut satışlarının en hareketli illerinden birisi olan Gaziantep’te sevinçle karşılandı.

2016-09-09 - 13:20 tarihinde eklendi.

KONUTA KDV DOPiNGi

Gaziantep’te ilgili meslek odaları başkanları, KDV indiriminin emlak ve inşaat sektörünü canlandıracağını belirterek, indirimin geçici değil  kalıcı olması gerektiği yönünde önemli uyarılarda bulundular. KDV indirimleri emlak sektörünü canlandırmanın yanında konut alacak olan vatandaşları heyecanlandırdı.  

APA: KONUT YATIRIM ARACI HALİNE GERİLMELİ

 

Gaziantep Müteahhitler Derneği Başkanı İbrahim Apa, 150 metrekareden büyük konutların teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının 31 Mart 2017’ye kadar yüzde 8’e çekilmesinin sektöre olumlu yansıyacağını ifade etti. İnşaat alanında kalıcı çözümler de üretilmesi gerektiğini belirten Başkan Apa, ‘’Gaziantep’te konutun kısa ve orta vadede yatırım aracı haline dönüşmenin yollarını aramamız gerekir’’ dedi.  Uygulamanın sektöre canlılık getirse de uzun vadede yeni yatırımlara yansımayacağını ifade eden Apa, ‘’Konutta 150 metrekare üzeri konut teslimlerinde uygulanacak KDV indirimi sevindirici bir haber. Sektörün hareketlenmesine katkı sunacaktır. Bu uygulamanın 31 Mart 2017 ile kısıtlı kalması, eldeki bitmiş veya bitmeye yakın dairelerin satışı açısından olumlu etki yapsa da, yeni yatırımlara etkisi olacağı kanaatinde değilim.  Ancak her şeye rağmen kısa vadeli de olsa sektörde bir hareketlilik oluşturacaktır.’’

 

‘’SEKTÖRÜN ÖNEMLİ SORUNLARI VAR’’

 

İnşaat sektörünün uzun vade de bir hareketlilik yaşaması ve piyasaların hareketlenmesi içim çözüm bekleyen sorunlarında bulunduğunu dile getiren Apa şunları söyledi: ‘’İnşaat sektörünün daha da büyümesinin önünde engeller var. Bunlardan en önemlisi yüksek dolaylı vergi ve harç yükü. Bu sorunun çözülmemesi, hem fiyatları arttırıyor ve pazarı baskılıyor. Ayrıca damga vergisi ve tapu harçlarının düzenlenmesi inşaat sektörü üzerindeki vergi yükünü azaltacağından konut fiyatlarının ucuzlamasını sağlayacaktır.  Konutta daha sağlıklı bir fiyat düşüşü bekliyorsak arsa maliyetleri düşürülmelidir. Şuanda konut maliyetlerin yüzde 50’sini arsa fiyatları oluşturuyor. Arsa fiyatlarının düşürülmesi fiyatlara da direk olarak yansıyacaktır. Bu konuda idarelerin yapacağı yapılacak çalışmalara her zaman destek olmaya hazırız.’’

 

AYTAÇ: “BU FIRSAT KAÇMAZ”

 

Emlak sektöründe 150 metrekare üzeri olan konutlarda KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ile emlak sektöründe önemli canlanmalar yaşanacağını ve bu süre içinde vatandaşların fırsattan yararlanarak konut almaları gerektiğini söyleyen Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Aytaç, “Emlak sektöründe yüzde 18 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi geçici bir süreliğine çıkartılmış uygulamadır. 2017 yılı Şubat ayında son bulacaktır. KDV indirimine gidilmesinin tek sebebi müteahhitlerin biraz daha cesaretlendirilmesidir. İkinci el piyasasında da etkisi olacaktır. İndirimin sürekli olmasını istiyoruz. Yüzde 18’den 8’e düşürülmesi önemli bir adım ancak geçici süreli olduğunu düşündüğümüzde önem derecesi azalıyor. Vergilerin yüzde 8’e düşürülmesi demek daire fiyatlarının düşürülmesi, daha çok yatırım demektir. Hükümetten isteğimiz indirimin sürekli olmasıdır. 150 metrekarenin altındaki konutlardan yüzde 1 KDV alınıyordu. 150 metrekarenin üzerinde ise yüzde 18 KDV alınıyordu bu oran yüzde 8’e düştü. Önemli bir düşüş. Verginin düşmesi konut fiyatının da düşmesi anlamına gelir. Gaziantep’te konut fiyatları arsa fiyatlarından kaynaklı olarak yüksek. Vergilerin düşürülmesi ile umuyoruz ki konut fiyatları da düşecektir. Vatandaşlarımızı özellikle şu fırsat zamanını değerlendirmeye davet ediyoruz. Vatandaş için önemli bir fiyat düşüşü anlamına gelmektedir bu uygulama” dedi. 

 

GİRİŞKEN: “EMLAK SEKTÖRÜNÜ CANLANDIRIR”

 

KDV indirimi ile emlak sektörünün canlandırılmasının planlandığını ve KDV indiriminin konut fiyatlarına da yansıyacağını açıklayan Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken, “Emlak maliyetlerinin düşürülmesini sağlayacağı için elbette olumlu bir girişimdir. Önemli bir parametre diyebiliriz. Emlak sektörü zaten şu günlerde çok zor günler geçiriyordu. Emlak sektörünün bu adımla tamamen güçlendirilmesi ve desteklenmesi sağlanabilir mi tartışılır. Bu atılımın başka projelerle de desteklenmesi gerekiyor. Emlağın asıl canlandırılması gereken kısmı 150 metrekarenin üstü değil altındaki konutlardır. Daha küçük olan ve orta sınıfa hitap eden emlak sektörünün canlandırılması gerekiyor. Emlak sektörüne olumlu bir adım diyebiliriz. Sektöre kısmı bir iyi hava kazandırılmıştır” ifadelerinde bulundu. 

 

ÇELİKTÜRK: “KONUT FİYATLARI DA DÜŞEBİLİR”

 

KDV oranlarındaki düşüş ile konut fiyatlarında da gözle görülür bir düşüş yaşanacağına dikkat çeken İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, “ Müteahhitlerin karlılık marjları aşırı derecede düşmüştü. Vergilerin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi ile aslında emlak sektörü de canlanmış olacak. Konut fiyatlarına da yansıyacak, müteahhitlerin kazancını da arttıracak bir proje. KDV’ye verilen paralar öz sermayeye aktarıldığı için geri dönüşleri de imkansız oluyor. KDV’nin yüzde 8’e düşmesini çok önemli bir adım olarak görüyorum. Müteahhitlerin bu KDV düşüşlerini konut fiyatlarına da bir nebze de olsa yansıtması gerekiyor. İnsanların moralleri çok bozuk. Bu adım gerek müteahhitlerin gerek vatandaşların moralini yükseltmek için atılan bir adımdır. Müteahhit arkadaşlarımızın yüzde 50’si şu anda beklemede. 150 metrekarenin altındaki konutlar yüzde 1 KDV oranı ile satılıyor. 150 metrekarenin üstündeki konutlar ise biraz daha lükse kaçtığı için yüzde 18 KDV ile satılıyor. Müteahhit arkadaşlar da bu yüzden 150 metrekarenin altıda konutlara daha çok ilgi gösteriyor” açıklamalarına yer verdi. AHMET ATMACA

Bu makale 3357 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Gaziantep'te patlama; YARALILAR VAR!Gaziantep'te patlama; YARALILAR VAR!
  Güncel Haber
  Gaziantep'te, endüstriyel mutfak servisinde klimaya gaz doldurulurken meydana gelen patlamada, 2 kişi yaralandı.
 • Engelsiz yaşam için temel atıldıEngelsiz yaşam için temel atıldı
  Güncel Haber
  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Gaziantep'te 'Engelsiz Yaşam Merkezi'nin temelini attı. Açılışa Mehmet Şimşek'in yanı sıra Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci katıldı.
 • Yıldırım'dan flaş açıklama! Askerlerimiz konuşlanıyorYıldırım'dan flaş açıklama! Askerlerimiz konuşlanıyor
  Güncel Haber
  Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında Kerkük operasyonu Kuzey Irak'ta yaşanan gelişmeler ve İdlib'le ilgili flaş açıklamalarda bulundu.
 • Hükümet'ten yüzbinlerce vatandaşa müjdeli haberHükümet'ten yüzbinlerce vatandaşa müjdeli haber
  Güncel Haber
  Başbakan Binali Yıldırım'dan yüz binlerce esnafa kredi ve faiz müjdesi geldi. Yüksek faizden dert yanan Başbakan bu konuda düzenlemelerin yapılacağını söyledi. İşletme kredisi sınırının ise 150 binden 200 bine çıkarılacağı müjdesini verdi.
 • Dünyanın gıdasını Güneydoğu karşılıyorDünyanın gıdasını Güneydoğu karşılıyor
  Güncel Haber
  Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, yaşamın devamı için gerekli olan gıda maddelerini farklı kıtalardaki ülkelere ulaştırdıklarını belirtti.
 • Büyüme hızlanıyorBüyüme hızlanıyor
  Güncel Haber
  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) akademik yılı açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "İlk defa bu sene büyüme biraz hızlanıyor. Gelecek senede devam edecek özetle kısa vadede dünya ekonomisinin görünümü oldukça pozitif. Orta uzun vadede birçok karşı taraftan esen rüzgarlar var. Birçok sorunlar var ama kısa vadede görünüm oldukça iyi" dedi.
 • Final maçının santrasını Başkan Şahin yaptıFinal maçının santrasını Başkan Şahin yaptı
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Başkanlık Kupası final maçı oynandı. Maçın santrasını Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptı.
 • Faciayı devriye gezen polisler önlediFaciayı devriye gezen polisler önledi
  Güncel Haber
  Gaziantep'te bir evin çatısında gece yarısı yangın çıktı. Mahallede devriye gezen polis ekipleri yangını fark edince megafonla anons yapıp kapıların zillerini çalarak, mahalleliyi uyandırdı. Kimileri kucağında bebeği ile kimileri ise ellerinde yürüteçle kendilerini dışarı attı.
 • Mehmet Şimşek Gaziantep'teMehmet Şimşek Gaziantep'te
  Güncel Haber
  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir dizi ziyarette bulunmak üzere Gaziantep'e geldi.
 • Parlamentonun en büyük ödülünü alacağızParlamentonun en büyük ödülünü alacağız
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından Avrupa Şeref Plaketi ödülüne layık görüldü. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen Avrupa Şeref Plaketi Ödül törenine, AB Türkiye Delegasyon Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera, AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin ve çok sayıda AB bürokratı katıldı.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA
Tatlı Puan
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler