Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

KDV vurgunu gözünüz doysun!

Akaryakıt işletmecileri gözünü devlete ödeyeceği vergiye dikti!

2017-10-12 - 08:17 tarihinde eklendi.

KDV vurgunu gözünüz doysun!

Gaziantep’teki bazı akaryakıt istasyonlarında mazot alımı yapılırken, fiş yada fatura istenmemesi karşılığında yüzde 10 indirim yapılıyor. Devlete ödemesi gereken vergiyi, müşteriyle yaptığı pazarlık sonucu cebine indiren akaryakıt istasyonları hem vergi kaçırıyor, hem de haksız rekabete yol açıyor.
 
AHLAKSIZ TEKLİF!..
Akaryakıt istasyonlarındaki KDV vurgunu, özellikle mazot alımlarında yaşanıyor. Dizel araç sahipleri, mazot alımı için istasyona geldiğinde görevli “fiş istiyor musunuz?” diye soruyor. Yani vergi kaçırmak için, müşteriye yol gösteriyor. Özellikle şirket sahibi olmayan, fişi gider olarak göstermek gibi bir problemi olmayan araç sahipleri de, bu teklifi kabul ettiğinde, yüzde 9-10  gibi oranlarda indirim sağlıyor. Böylece, akaryakıt istasyonları, devlete yüzde 18 vergi ödemek yerine, bu parayı müşteriyle paylaşıyor.
 
FATURALAR KENDİ ŞİRKETLERİNE!..
Uyanık akaryakıt istasyonu işletmecilerinin oyunu bununla da bitmiyor. İşletmeciler, şirketlere para karşılığında fatura satıyor. Mazot sattığı müşteri yerine, faturayı kendi şirketlerinin araçlarına kesen işletmeciler, devleti bir kez daha dolandırmaktan geri kalmıyor.
 
HAKSIZ REKABET
Araç sahipleri, KDV kaçıran şirketlerin, daha ucuz mazot sattığını hesap ederek, sürekli bu işletmelerden yakıt almayı tercih edince, olan dürüst esnafa oluyor. Bu tür KDV oyunlarına yanaşmak istemeyen işletmeciler müşteri kaybına uğrayınca, haksız rekabet oluşuyor. Yakıtın alış ve satış fiyatının belli olduğunu belirten esnaf “Yüzde 10 gibi bir indirim mümkün değil, bunu yapan esnaf ya vergi kaçırıyordur, ya da hileli yakıt satıyordur. Ayrıca, kesilen KDV oranı bize ait değil, devletin kasasına girmesi gereken bir para. Eğer bu para devletin kasasına aktarılmıyorsa, bunun takibini de devlet yapması gerekir. Böylece, bizim aramızdaki haksız rekabet de ortadan kalkmış olur” diye konuştular.
 
EPDK VE MALİYE GÖREVE…
Yakıtta bir taban fiyat olması gerektiğini, bunun altında yakıt satanın mutlaka hileli yöntemlere başvurduğunu belirten işletmeciler, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu(EPDK) ve Maliye ekiplerinin, bu konuyla ilgili ciddi anlamda denetim yapması gerektiğini söyledi.
Hileli satışın ve KDV vurgununun genellikle mazot alımlarında yapıldığını öğrenilirken, benzin ve LPG satışlarında, bu tür işlemlere pek rastlanmadığı, dizel araçlardaki uygulanan bu çirkin yöntemin, genellikle şirket araçlarında uygulandığı ifade ediliyor.

Bu makale 705 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Büyükşehir'den 270 okula 'EKO-KULÜBÜM' projesiBüyükşehir'den 270 okula 'EKO-KULÜBÜM' projesi
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında ekolojik sistemin önemi hakkında farkındalık oluşturmak ve bu bilincin günlük yaşamın olumlu etkilerine dikkat çekmek amacıyla kent genelinde 270 okulda “Ekoloji Kulübüm” projesini hayata geçirdi.
 • Gaziantep'in ilk sinema filmi 'Antep Fıstığı' bomba gibi geliyor!Gaziantep'in ilk sinema filmi 'Antep Fıstığı' bomba gibi geliyor!
  Güncel Haber
  Ivana Sert, Orhan Uslu ve İlker Kurt’un başrollerini paylaştığı yeni sinema filmi “Antep Fıstığı” çekimleri Gaziantep’te başladı.
 • Şahinbey İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri suç ve suçlulara göz açtırmıyorŞahinbey İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri suç ve suçlulara göz açtırmıyor
  Güncel Haber
  Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Şahinbey İlçe Emniyet Müdürlüğü Devriye Ekipler Amirliği görevlilerimize Onur Mahallesinde 4-5 şahsın silah kullanarak kaçtığı şeklinde ihbar ile ilgili yapılan çalışmalar sırasında; Onur Mahallesi 102 sokak içerisinde park halinde durumundan şüphelenilen plakasız motosikletin yapılan şase sorgulamasında, çalıntı kaydının olduğu tespit edildi.
 • Gaziantep'te yolcu minibüsü devrildi: 8'i ağır 15 yaralıGaziantep'te yolcu minibüsü devrildi: 8'i ağır 15 yaralı
  Güncel Haber
  Zeytinli Havaalanı Kavşağında zeytin toplamaya giden Suriyelileri taşıyan yolcu minibüsü kaza yaptı.
 • Silah satışı yapan şahıslara operasyonSilah satışı yapan şahıslara operasyon
  Güncel Haber
  Şehitkâmil İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerimizce Amerika Birleşik Devletlerinden, Gaziantep iline M. H. K. ve M. Ö. isimli şahıslar adına geldiği bilgisi alınan kargo paketlerinden şüphelenilmesi üzerine paketlerde yapılan aramada;
 • Birbirinden değerli bilim insanları misafir ediliyorBirbirinden değerli bilim insanları misafir ediliyor
  Güncel Haber
  SANKO Üniversitesi, eğitime başladığı 2014 – 2015 akademik yılından bu yana, akademik ve bilimsel çalışmalar yanında, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında başarılı organizasyonlar gerçekleştiriyor.
 • Tek amacımız tarım alanlarının korunmasıTek amacımız tarım alanlarının korunması
  Güncel Haber
  TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi'nin Kilis Yolu Ekolojik Tabanlı Kent Planı'na açtıkları dava gerekçeleri haklı bulundu. TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Burkay Güçyetmez konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Tarım alanlarının korunmasını istiyoruz. Telafisi güç ve imkansız zararlar doğabileceğinden teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verildi" dedi.
 • Berkin Elvan'ın annesi oğlunun vurulma anını izledi fenalık geçirdiBerkin Elvan'ın annesi oğlunun vurulma anını izledi fenalık geçirdi
  Güncel Haber
  Gezi olaylarında başına isabet eden gaz fişeği kapsülü nedeniyle hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davada Berkin’in vurulduğu anın görüntüleri mahkeme salonunda gösterildi. Görüntüleri izleyen anne Gülsüm Elvan, “Kolun kopsaydı katil. Ciğerin yansın katil” diyerek feryat edip fenalık geçirdi.
 • Kudüs tüm dinler için kutsal bir yerdirKudüs tüm dinler için kutsal bir yerdir
  Güncel Haber
  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına ilişkin, "Alınan kararın bizim için hiçbir hükmü yoktur. Türk milleti olarak Trump'ın almış olduğu kararı hiçbir şekilde tanımıyoruz. BM'nin yüzlerce kararına rağmen, İsrail'in işgalci olarak açıklanmasına rağmen, uluslararası hukuka rağmen alınan bu kararın hiçbir hükmü yoktur." dedi.
 • Potada hedef 3’te 3Potada hedef 3’te 3
  Güncel Haber
  Türkiye Basketbol Federasyonu Gaziantep Büyük Erkekler Basketbol Ligi’nde 2017-2018 sezonunda üst üste elde ettiği galibiyetlerle iyi bir başlangıç yapan Şehitkamil Belediye Spor Kulübünde hedef 3’te 3 yaparak galibiyet serisini sürdürmek.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA
Tatlı Puan
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler