Alış Satış
Dolar : 4.7490 4.7681
Euro : 5.4795 5.5014
Sterlin : 6.2306 6.2769

KDV vurgunu gözünüz doysun!

Akaryakıt işletmecileri gözünü devlete ödeyeceği vergiye dikti!

2017-10-12 - 08:17 tarihinde eklendi.

KDV vurgunu gözünüz doysun!

Gaziantep’teki bazı akaryakıt istasyonlarında mazot alımı yapılırken, fiş yada fatura istenmemesi karşılığında yüzde 10 indirim yapılıyor. Devlete ödemesi gereken vergiyi, müşteriyle yaptığı pazarlık sonucu cebine indiren akaryakıt istasyonları hem vergi kaçırıyor, hem de haksız rekabete yol açıyor.
 
AHLAKSIZ TEKLİF!..
Akaryakıt istasyonlarındaki KDV vurgunu, özellikle mazot alımlarında yaşanıyor. Dizel araç sahipleri, mazot alımı için istasyona geldiğinde görevli “fiş istiyor musunuz?” diye soruyor. Yani vergi kaçırmak için, müşteriye yol gösteriyor. Özellikle şirket sahibi olmayan, fişi gider olarak göstermek gibi bir problemi olmayan araç sahipleri de, bu teklifi kabul ettiğinde, yüzde 9-10  gibi oranlarda indirim sağlıyor. Böylece, akaryakıt istasyonları, devlete yüzde 18 vergi ödemek yerine, bu parayı müşteriyle paylaşıyor.
 
FATURALAR KENDİ ŞİRKETLERİNE!..
Uyanık akaryakıt istasyonu işletmecilerinin oyunu bununla da bitmiyor. İşletmeciler, şirketlere para karşılığında fatura satıyor. Mazot sattığı müşteri yerine, faturayı kendi şirketlerinin araçlarına kesen işletmeciler, devleti bir kez daha dolandırmaktan geri kalmıyor.
 
HAKSIZ REKABET
Araç sahipleri, KDV kaçıran şirketlerin, daha ucuz mazot sattığını hesap ederek, sürekli bu işletmelerden yakıt almayı tercih edince, olan dürüst esnafa oluyor. Bu tür KDV oyunlarına yanaşmak istemeyen işletmeciler müşteri kaybına uğrayınca, haksız rekabet oluşuyor. Yakıtın alış ve satış fiyatının belli olduğunu belirten esnaf “Yüzde 10 gibi bir indirim mümkün değil, bunu yapan esnaf ya vergi kaçırıyordur, ya da hileli yakıt satıyordur. Ayrıca, kesilen KDV oranı bize ait değil, devletin kasasına girmesi gereken bir para. Eğer bu para devletin kasasına aktarılmıyorsa, bunun takibini de devlet yapması gerekir. Böylece, bizim aramızdaki haksız rekabet de ortadan kalkmış olur” diye konuştular.
 
EPDK VE MALİYE GÖREVE…
Yakıtta bir taban fiyat olması gerektiğini, bunun altında yakıt satanın mutlaka hileli yöntemlere başvurduğunu belirten işletmeciler, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu(EPDK) ve Maliye ekiplerinin, bu konuyla ilgili ciddi anlamda denetim yapması gerektiğini söyledi.
Hileli satışın ve KDV vurgununun genellikle mazot alımlarında yapıldığını öğrenilirken, benzin ve LPG satışlarında, bu tür işlemlere pek rastlanmadığı, dizel araçlardaki uygulanan bu çirkin yöntemin, genellikle şirket araçlarında uygulandığı ifade ediliyor.

Bu makale 867 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Saadet Partisi GTO'da ekonomideki çözüm hedeflerini anlattıSaadet Partisi GTO'da ekonomideki çözüm hedeflerini anlattı
  Güncel Haber
  Saadet Partisi Gaziantep İl Teşkilatı ve İl Başkanı Mehmet Karalar, Gaziantep Milletvekili adayları Ahmet Faruk ÜNSAL, Av.Halil KILIÇ, Mustafa AKAR, Mustafa ÖZTÜRK ve Ali MULLAOĞLU , Gaziantep Ticaret Odasını ziyaret ederek GTO yönetimiyle Saadet Partisi’nin üretim temelli ekonomiye bakış açısını ve politikalarını paylaştı.
 • Başbakan Yardımcısı Şimşek ve Adalet Bakanı Gül'den GSO'ya ziyaretBaşbakan Yardımcısı Şimşek ve Adalet Bakanı Gül'den GSO'ya ziyaret
  Güncel Haber
  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Sanayi Odası'nı (GSO) ziyaret ederek, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve Yönetim Kurulu üyelerine hayırlı olsun dileklerini iletti.
 • Gözyaşları Nülifer için aktıGözyaşları Nülifer için aktı
  Güncel Haber
  Ramazan Bayramı’nın son günü geçirdiği kalp krizi sonucu hastanede yoğun bakıma alınan ve bir süre tedavi altında kaldıktan sonra dün sabaha karşı hayata gözlerini yuman gazetemiz İmtiyaz sahibi ve Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’ın kız kardeşi Avukat Nülifer Ay(37) gözyaşlarıyla toprağa verildi. Genç avukatı son yolculuğuna yüzlerce kişi dualarla uğurladı.
 • Müjdeleriyle gelecekMüjdeleriyle gelecek
  Güncel Haber
  24 Haziran’da yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri öncesinde miting düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı’nın adayı olarak Gazianteplilere hitap edecek ve Gazianteplilerden ittifaka ve AK Parti’ye oy isteyecek.
 • Her şey yasaktı!Her şey yasaktı!
  Güncel Haber
  Doğu ve Güneydoğulu iş adamları Gaziantep'te düzenlenen yemekte AK Partili milletvekilleri bir araya geldi. Gecede konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Gaziantep'te yaşayan Doğulu ve Güneydoğuluların yoğun ilgi gösterdiği yemekte konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ak Parti iktidarı öncesinde eski Türkiye'de "Kürtüm" demenin ve "Kürtçe" konuşmanın yasak olduğunu hatırlatarak, "Her şey yasaktı. Ne zaman Recep Tayyip Erdoğan, 'bütün yasakları kaldıracağım' dediği an süreç başladı. Yasaklar kalkmaya başladı, hepsine siz şahit oldunuz” dedi.
 • Derya Bakbak kadınlarla buluştuDerya Bakbak kadınlarla buluştu
  Güncel Haber
  AK Parti Gaziantep Milletvekili Adayı Derya Bakbak, İmarlı Bölge’ de Kadınlarla Buluştu.
 • Gaziantep'te terör operasyonuGaziantep'te terör operasyonu
  Güncel Haber
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gaziantep mitingi öncesinde kentte yapılan terör operasyonunda 24 Haziran öncesi eylem hazırlığında bulunduğu tahmin edilen 12 kişi gözaltına alındı.
 • MHP Milletvekili adaylarından GTB'ye ziyaretMHP Milletvekili adaylarından GTB'ye ziyaret
  Güncel Haber
  24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili genel seçimleri öncesi siyasi partilerin GTB üyelerine yönelik ziyaretleri sürüyor. MHP milletvekili adayları Muhittin Taşdoğan, Meral Özdemir, Serdar Çelik, Seyit Çapan, Berat Geyik, MHP İl Başkanı Muzaffer Çelik ile parti il ve ilçe teşkilatı temsilcilerinden oluşan heyet, GTB hububat ve bakliyat satış salonlarında üretici ve tacirlerle bir araya geldi.
 • Türkiye'de söz sahibiyizTürkiye'de söz sahibiyiz
  Güncel Haber
  AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve bir grup partili Almacı Pazarı ile trikocu esnafını ziyaret etti.
 • Seyir halindeki araç alev aldıSeyir halindeki araç alev aldı
  Güncel Haber
  GAZİANTEP'in Nurdağı İlçesinde, hareket halindeyken bilinmeyen nedenle alev alan kamyonet yandı.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler