Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

KDV vurgunu gözünüz doysun!

Akaryakıt işletmecileri gözünü devlete ödeyeceği vergiye dikti!

2017-10-12 - 08:17 tarihinde eklendi.

KDV vurgunu gözünüz doysun!

Gaziantep’teki bazı akaryakıt istasyonlarında mazot alımı yapılırken, fiş yada fatura istenmemesi karşılığında yüzde 10 indirim yapılıyor. Devlete ödemesi gereken vergiyi, müşteriyle yaptığı pazarlık sonucu cebine indiren akaryakıt istasyonları hem vergi kaçırıyor, hem de haksız rekabete yol açıyor.
 
AHLAKSIZ TEKLİF!..
Akaryakıt istasyonlarındaki KDV vurgunu, özellikle mazot alımlarında yaşanıyor. Dizel araç sahipleri, mazot alımı için istasyona geldiğinde görevli “fiş istiyor musunuz?” diye soruyor. Yani vergi kaçırmak için, müşteriye yol gösteriyor. Özellikle şirket sahibi olmayan, fişi gider olarak göstermek gibi bir problemi olmayan araç sahipleri de, bu teklifi kabul ettiğinde, yüzde 9-10  gibi oranlarda indirim sağlıyor. Böylece, akaryakıt istasyonları, devlete yüzde 18 vergi ödemek yerine, bu parayı müşteriyle paylaşıyor.
 
FATURALAR KENDİ ŞİRKETLERİNE!..
Uyanık akaryakıt istasyonu işletmecilerinin oyunu bununla da bitmiyor. İşletmeciler, şirketlere para karşılığında fatura satıyor. Mazot sattığı müşteri yerine, faturayı kendi şirketlerinin araçlarına kesen işletmeciler, devleti bir kez daha dolandırmaktan geri kalmıyor.
 
HAKSIZ REKABET
Araç sahipleri, KDV kaçıran şirketlerin, daha ucuz mazot sattığını hesap ederek, sürekli bu işletmelerden yakıt almayı tercih edince, olan dürüst esnafa oluyor. Bu tür KDV oyunlarına yanaşmak istemeyen işletmeciler müşteri kaybına uğrayınca, haksız rekabet oluşuyor. Yakıtın alış ve satış fiyatının belli olduğunu belirten esnaf “Yüzde 10 gibi bir indirim mümkün değil, bunu yapan esnaf ya vergi kaçırıyordur, ya da hileli yakıt satıyordur. Ayrıca, kesilen KDV oranı bize ait değil, devletin kasasına girmesi gereken bir para. Eğer bu para devletin kasasına aktarılmıyorsa, bunun takibini de devlet yapması gerekir. Böylece, bizim aramızdaki haksız rekabet de ortadan kalkmış olur” diye konuştular.
 
EPDK VE MALİYE GÖREVE…
Yakıtta bir taban fiyat olması gerektiğini, bunun altında yakıt satanın mutlaka hileli yöntemlere başvurduğunu belirten işletmeciler, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu(EPDK) ve Maliye ekiplerinin, bu konuyla ilgili ciddi anlamda denetim yapması gerektiğini söyledi.
Hileli satışın ve KDV vurgununun genellikle mazot alımlarında yapıldığını öğrenilirken, benzin ve LPG satışlarında, bu tür işlemlere pek rastlanmadığı, dizel araçlardaki uygulanan bu çirkin yöntemin, genellikle şirket araçlarında uygulandığı ifade ediliyor.

Bu makale 798 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Ünlü işadamı FETÖ'den tutuklandıÜnlü işadamı FETÖ'den tutuklandı
  Güncel Haber
  FETÖ'den gözaltına alınan iş adamlarından İstanbul Hububat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracat Birliği Başkanı Zekeriya Mete ve İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Yardımcısı Alpaslan Arduç; dün akşam sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.
 • Gaziantep'te terör operasyonuGaziantep'te terör operasyonu
  Güncel Haber
  Gaziantep ve Nizip ilçesinde terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanmasına yönelik operasyon düzenlendi.
 • 6 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu6 ilde eş zamanlı FETÖ operasyonu
  Güncel Haber
  Adana merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan FETÖ'nün milli eğitim bölge ablası, il ve ilçe ablalarının yakalanmamak için para, gıda ve kıyafet yardımı yaptıkları ihtiyaç sahibi vatandaşların üzerine hat çıkarıp örgütün haberleşme programı ByLock yükledikleri ortaya çıktı.
 • Plan tutmadı!Plan tutmadı!
  Güncel Haber
  Emniyet, Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu'nun etkin pişmanlıktan faydalanmaması gerektiğini belirtti. Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olduğu iddia edilen Naksan Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Cahit Nakıboğlu ile oğlu Taner Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 15 sanığın yargılanmasına devam edildi.
 • Yaşlılara Antep Fıstığı dopingiYaşlılara Antep Fıstığı dopingi
  Güncel Haber
  Huzurevi sakinleri Şehitkamil Belediyesi’nin organize ettiği etkinlikle Antep Fıstığı filmini izlediler. Gaziantep’te vizyona girdiği ilk günden itibaren rekor kıran filmi izleyen yaşlılar keyifli anlar yaşadılar.
 • Beklenen yasa nihayet geliyor!Beklenen yasa nihayet geliyor!
  Güncel Haber
  Türkiye’de çocuklara yönelik istismar haberlerinin her geçen gün artarak gündeme gelmesi ve bu konuda kampanyalar başlatılmasının ardından hükümet harekete geçti. Hükümet bu konuyla ilgili bakanlardan oluşan bir komisyon kurdu. Yapılacak düzenlemelere ilişkin açıklamada bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül; “Çocuk istismarcılarına karşı kimyasal hadım da gündeme gelecek. Çocuklara karşı işlenen suçlar Mahkeme kararıyla, infaz süresince, kimyasallarla cinsel isteği azaltma ve ortadan kaldırma konusunu birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda irademiz var.” dedi.
 • Suriye sınırına sevkıyatlar sürüyorSuriye sınırına sevkıyatlar sürüyor
  Güncel Haber
  Türkiye'nin çeşitli illerinden Suriye sınırına gönderilen askeri personellerin sevkıyatı sürüyor. Sınır hattına giden komandolara, Nurdağılı asker yakınları sürpriz yaptı.
 • Kaçak içki operasyonuKaçak içki operasyonu
  Güncel Haber
  Kilis’te, bir araçta yapılan aramada 173 kaçak içki ele geçirildi.
 • 14 ilde FETÖ operasyonu14 ilde FETÖ operasyonu
  Güncel Haber
  Malatya merkezli 14 ilde gerçekleştirilen FETÖ/PDY operasyonunda 15 kadın şüpheli gözaltına alındı.
 • Ucuz atlatıldı!Ucuz atlatıldı!
  Güncel Haber
  Gaziantep'te hafriyat kamyonu EDS direğini devirdi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler