Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

KDV vurgunu gözünüz doysun!

Akaryakıt işletmecileri gözünü devlete ödeyeceği vergiye dikti!

2017-10-12 - 08:17 tarihinde eklendi.

KDV vurgunu gözünüz doysun!

Gaziantep’teki bazı akaryakıt istasyonlarında mazot alımı yapılırken, fiş yada fatura istenmemesi karşılığında yüzde 10 indirim yapılıyor. Devlete ödemesi gereken vergiyi, müşteriyle yaptığı pazarlık sonucu cebine indiren akaryakıt istasyonları hem vergi kaçırıyor, hem de haksız rekabete yol açıyor.
 
AHLAKSIZ TEKLİF!..
Akaryakıt istasyonlarındaki KDV vurgunu, özellikle mazot alımlarında yaşanıyor. Dizel araç sahipleri, mazot alımı için istasyona geldiğinde görevli “fiş istiyor musunuz?” diye soruyor. Yani vergi kaçırmak için, müşteriye yol gösteriyor. Özellikle şirket sahibi olmayan, fişi gider olarak göstermek gibi bir problemi olmayan araç sahipleri de, bu teklifi kabul ettiğinde, yüzde 9-10  gibi oranlarda indirim sağlıyor. Böylece, akaryakıt istasyonları, devlete yüzde 18 vergi ödemek yerine, bu parayı müşteriyle paylaşıyor.
 
FATURALAR KENDİ ŞİRKETLERİNE!..
Uyanık akaryakıt istasyonu işletmecilerinin oyunu bununla da bitmiyor. İşletmeciler, şirketlere para karşılığında fatura satıyor. Mazot sattığı müşteri yerine, faturayı kendi şirketlerinin araçlarına kesen işletmeciler, devleti bir kez daha dolandırmaktan geri kalmıyor.
 
HAKSIZ REKABET
Araç sahipleri, KDV kaçıran şirketlerin, daha ucuz mazot sattığını hesap ederek, sürekli bu işletmelerden yakıt almayı tercih edince, olan dürüst esnafa oluyor. Bu tür KDV oyunlarına yanaşmak istemeyen işletmeciler müşteri kaybına uğrayınca, haksız rekabet oluşuyor. Yakıtın alış ve satış fiyatının belli olduğunu belirten esnaf “Yüzde 10 gibi bir indirim mümkün değil, bunu yapan esnaf ya vergi kaçırıyordur, ya da hileli yakıt satıyordur. Ayrıca, kesilen KDV oranı bize ait değil, devletin kasasına girmesi gereken bir para. Eğer bu para devletin kasasına aktarılmıyorsa, bunun takibini de devlet yapması gerekir. Böylece, bizim aramızdaki haksız rekabet de ortadan kalkmış olur” diye konuştular.
 
EPDK VE MALİYE GÖREVE…
Yakıtta bir taban fiyat olması gerektiğini, bunun altında yakıt satanın mutlaka hileli yöntemlere başvurduğunu belirten işletmeciler, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu(EPDK) ve Maliye ekiplerinin, bu konuyla ilgili ciddi anlamda denetim yapması gerektiğini söyledi.
Hileli satışın ve KDV vurgununun genellikle mazot alımlarında yapıldığını öğrenilirken, benzin ve LPG satışlarında, bu tür işlemlere pek rastlanmadığı, dizel araçlardaki uygulanan bu çirkin yöntemin, genellikle şirket araçlarında uygulandığı ifade ediliyor.

Bu makale 488 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Gaziantep'te patlama; YARALILAR VAR!Gaziantep'te patlama; YARALILAR VAR!
  Güncel Haber
  Gaziantep'te, endüstriyel mutfak servisinde klimaya gaz doldurulurken meydana gelen patlamada, 2 kişi yaralandı.
 • Engelsiz yaşam için temel atıldıEngelsiz yaşam için temel atıldı
  Güncel Haber
  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Gaziantep'te 'Engelsiz Yaşam Merkezi'nin temelini attı. Açılışa Mehmet Şimşek'in yanı sıra Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci katıldı.
 • Yıldırım'dan flaş açıklama! Askerlerimiz konuşlanıyorYıldırım'dan flaş açıklama! Askerlerimiz konuşlanıyor
  Güncel Haber
  Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında Kerkük operasyonu Kuzey Irak'ta yaşanan gelişmeler ve İdlib'le ilgili flaş açıklamalarda bulundu.
 • Hükümet'ten yüzbinlerce vatandaşa müjdeli haberHükümet'ten yüzbinlerce vatandaşa müjdeli haber
  Güncel Haber
  Başbakan Binali Yıldırım'dan yüz binlerce esnafa kredi ve faiz müjdesi geldi. Yüksek faizden dert yanan Başbakan bu konuda düzenlemelerin yapılacağını söyledi. İşletme kredisi sınırının ise 150 binden 200 bine çıkarılacağı müjdesini verdi.
 • Dünyanın gıdasını Güneydoğu karşılıyorDünyanın gıdasını Güneydoğu karşılıyor
  Güncel Haber
  Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, yaşamın devamı için gerekli olan gıda maddelerini farklı kıtalardaki ülkelere ulaştırdıklarını belirtti.
 • Büyüme hızlanıyorBüyüme hızlanıyor
  Güncel Haber
  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) akademik yılı açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "İlk defa bu sene büyüme biraz hızlanıyor. Gelecek senede devam edecek özetle kısa vadede dünya ekonomisinin görünümü oldukça pozitif. Orta uzun vadede birçok karşı taraftan esen rüzgarlar var. Birçok sorunlar var ama kısa vadede görünüm oldukça iyi" dedi.
 • Final maçının santrasını Başkan Şahin yaptıFinal maçının santrasını Başkan Şahin yaptı
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Başkanlık Kupası final maçı oynandı. Maçın santrasını Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptı.
 • Faciayı devriye gezen polisler önlediFaciayı devriye gezen polisler önledi
  Güncel Haber
  Gaziantep'te bir evin çatısında gece yarısı yangın çıktı. Mahallede devriye gezen polis ekipleri yangını fark edince megafonla anons yapıp kapıların zillerini çalarak, mahalleliyi uyandırdı. Kimileri kucağında bebeği ile kimileri ise ellerinde yürüteçle kendilerini dışarı attı.
 • Mehmet Şimşek Gaziantep'teMehmet Şimşek Gaziantep'te
  Güncel Haber
  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir dizi ziyarette bulunmak üzere Gaziantep'e geldi.
 • Parlamentonun en büyük ödülünü alacağızParlamentonun en büyük ödülünü alacağız
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından Avrupa Şeref Plaketi ödülüne layık görüldü. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen Avrupa Şeref Plaketi Ödül törenine, AB Türkiye Delegasyon Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera, AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin ve çok sayıda AB bürokratı katıldı.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA
Tatlı Puan
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler