Alış Satış
Dolar : 4.8430 4.8624
Euro : 5.6778 5.7005
Sterlin : 6.4593 6.5073

Markalaşmalıyız

11 Nisan’da yapılacak olan Halı İhracatçıları Birliği seçimlerinde başkan adaylığı için yarışacak olan İlyas Öztürkmen, üretimde gösterdikleri başarıyı markalaşma, satış ve pazarlamada yakalayamadıklarını belirterek, seçilmeleri halinde bu eksikliği gidermek için olağanüstü bir çaba göstereceklerini açıkladı.

2018-04-10 - 07:06 tarihinde eklendi.

Markalaşmalıyız

HALI SANAYİCİLERİ DERNEĞİ KURULMALI 
İlyas Öztürkmen, sektörün en önemli sorununun gerçek anlamda bir birlik ve ortak akılın bir araya gelememesi  olduğunu belirterek, bu sorunun üzerinde hassasiyetle duracaklarını söyledi. Öztürkmen “Oluşturmaya çalıştığımız birlikte hareket etme ve akıl yürütme anlayışı, sektörde hâlihazırda mevcut ve oluşabilecek sorunların çözümü için ortak bir yöntem belirleme amacıdır. Sorunlarımızı çözmenin yönteminde anlaşamazsak, hiçbir konuda anlaşamayız. Bu hayati önem taşıyan uzlaşmanın, mevzuatları ve yapısı gereği, sadece İhracatçılar Birliği çatısı altında olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle, seçim sonucu her ne olursa olsun, seçim sonrasında tüm üyelerimizi tek tek ziyaret ederek teşekkür edecek ve Halı Sanayicileri Derneği adı altında bir dernek kurmayı teklif edeceğiz” dedi.
“ÜRETİMDEKİ BAŞARIYI MARKALAŞMADA GÖSTEREMİYORUZ”
Gaziantep’in ciddi bir üretim kapasitene ulaştığını hatırlatan Öztürkmen “Bunu gerçekleştiren çalışkan, atılgan, hızlı hareket edebilen halı sanayicilerimizdir. Ancak, itiraf etmek zorundayız ki, üretimde gösterdiğimiz başarıyı markalaşma, kaliteli satış ve pazarlama alanlarında gösteremiyoruz. Çok ciddi ihracat rakamlarına ulaşmış olmamıza rağmen, birçok üyemiz bu ihracatın kalite ve yöntemiyle ilgili kaygılı olduklarını ifade ediyorlar. Ar-ge, tasarım, ithalat, üretim gibi birçok zahmetli süreç sonunda meydana getirdiğimiz ürünleri hiçbir hukuki ve finansal güvence olmadan yurtdışı pazarlara satıyoruz. Bir başka deyişle, emeğimizin karşılığını tam olarak alamıyoruz ve hiç alamama riski ile de karşı karşıya kalıyoruz. Sektörümüzün bu önemli sorunun pazarlama, markalaşma ve en önemlisi sektörel diyalog ile çözülebileceğini düşünüyoruz. Sınırlarımız içerisinde belirli bir bilinirliğe ulaşmış birçok markamız var, ancak biz üyelerimizi uluslararası bilinirliğe ulaşmış, kendi ağlarını ve şartlarını kabul ettiren markalar olarak görmek istiyoruz. Bu amaçla, göreve geldiğimiz takdirde, her yıl kendi alanında dünyaca ünlü tasarımcıları bir araya getirerek bir tasarım haftası düzenleyecek ve firmalarımızı, markalarımızı uluslararası platformlarda gündeme taşıyacağız” diye konuştu.
“ÜYELERİMİZİN HAKLARI KORUNACAK”
Halı sektörünün önemli sorunlarının bulunduğunu ifade eden Öztürkmen “Birliğimizin ve sektörümüzün birçok üyesi kimi üyelerimize büyük zararlar veren alıcıların, sonrasında rahatlıkla bir diğer üyemizden alım yapabilmesi ve sonra ona da zarar vermesi ve bu döngünün sürmesinden muzdarip. Sektörümüzde, şehrimizde ve ülkemizde herhangi bir firmamızın zarar görmesi, milli birikimlerimizin heba olması üyelerimiz bir tarafa, sıradan bir vatandaşımızı dahi üzer. Ülkemizin ve sektörümüzün birikimlerinin ve emeklerinin zarara uğramasını engellemek, hepimizin önce yurttaşlık, sonra ahlaki görevimizdir. Kuracağımız dernekte, bir uzlaşma komisyonu ve isteyen üyelerimizin tedbirli olunması gerektiğini düşündüğü alıcılarla ilgili bilgi paylaşacağı, sadece üyelerimize açık bir bilgi bankası oluşturmak istiyoruz. Uzlaşma komisyonu bu bilgileri doğruladıktan sonra, tarafları anlaştırmaya çalışacak, sonrasında ise bu bilgiyi paylaşıma açacaktır” şeklinde konuştu.
“ÜYELERİMİZ HER KONUDA BİLGİ SAHİBİ OLACAK”
Teşviklerden ve sektörle ilgili gelişmelerden kimi firmaların haberdar olmadığını söyleyen Öztürkmen “Ortak çıkarlarımızın korunması noktasındaki bir diğer eksikliğimiz ise devletimizin ihracatçıya sağladığı teşviklerin üyelerimizce tam olarak bilinmemesi ve yararlanılmamasıdır. Kimi firmalarımızın yararlandığı teşviklerden bir diğer firmalarımızın hiç haberdar olamaması kabul edilemez. İhracatçılarımızın yararlanabileceği tüm teşvikleri bir başlık altında toplayarak, her üyemizin tayin edeceği temsilcisine veya temsilcilerine eğitim vereceğiz. Devletimizin ihracatçı için verdiği ve vereceği tüm desteklerden her üyemizin aynı zamanda ve eşit şekilde bilgi sahibi olmasını ve faydalanmasını sağlayacağız” diye konuştu.
“HALI FUARI HERKESE HİTAP EDECEK” 
Şehrimizde sektöre yönelik her yıl bir halı fuarı düzenlendiğini hatırlatan Öztürkmen “Bu fuarın yeri, zamanı ve özellikle de firmalara fuar alanında tahsis edilen yerlerle alakalı her yıl önemli tartışmalar ve küskünlükler yaşanmaktadır. Hedefi halı üreticisi ve ihracatçısına yarar sağlamak olan fuarın, bu işlevi ve uygulaması konusunda ciddi fikir ayrılıkları yaşanmaktadır. Göreve gelir gelmez, fuara katılan katılmayan tüm firmalarımızın katılımıyla bir anket düzenleyerek fuarın geleceğine sektörün talepleri doğrultusunda yön vereceğiz. Fuar alanında katılımcı firmalarımızın yerlerinin belirlenmesi hususunda da gerek kura, gerek fiyat farklılıkları yoluyla adil yöntem bir yöntem belirleyeceğiz. Ayrıca, sosyal medya günümüzün en önemli haberleşme aracı haline gelmiştir. Birliğimizin ve sonrasında oluşacak derneğimizin sosyal medya platformlarını etkin olarak kullanması artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bunu da sağlayacağız” diyerek sözlerini tamamladı. ÇETİN KARABIYIK

Bu makale 294 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler