Alış Satış
Dolar : 4.5749 4.5932
Euro : 5.4005 5.4222
Sterlin : 6.1442 6.1898

Ömer abi üslubun yanlış!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantısı birinci bileşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ömer Şahin’in meclise turizm komisyonu kurulması için önerge verdi. Şahin, verdiği önerge öncesinde mecliste yaptığı konuşma sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, meclis üyesi Ömer Şahin’e konuşma üslubuna dikkat etmesi konusunda , “Ömer abi üslubun yanlış!” diyerek uyardı.

2018-04-10 - 07:07 tarihinde eklendi.

Ömer abi üslubun yanlış!

ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ
51 maddenin görüşüldüğü mecliste encümen üyeliği seçiminde, Osman Toprak 44 oyla, Latif Karadağ 42 oyla, Şıh Mehmet Türk 42 oyla, Mustafa Doktoroğlu 41 oyla, Mehmet Ali Çiftçi 35 oyla encümen üyeliğine seçildi.  Ayrıca, Plan Bütçe Komisyonu, İmar Bayındırlık Komisyonu, Ulaşım Komisyonu, Eğitim Kültür ve Spor Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Tarife Komisyonu, Hukuk Komisyonu ile Turizm ve Estetik komisyonu seçimi yapıldı.
TURİZM KOMİSYONU KURULMAMASI MECLİSİN EKSİKLİĞİDİR
9. madde olan Estetik komisyonu seçimlerinin görüşüldüğü sırada söz alan İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ömer Şahin, meclise turizm komisyonu kurulması için önerge verdi. Önerge öncesinde konuşan Şahin, “Bugün 2 milyon nüfusu olan Gaziantep’te bir turizm komisyonun kurulmaması bence bu meclisin bir eksikliğidir. Bu meclis Şehr-i Antep’i temsil ederken geleceğin alt yapısını oluşturmak mecburiyetindeyiz. Biz 5 yıldan bu yana Suriyelilerin kahrını çekiyoruz. Esnafımız ve çiftçimiz zaten darda. Gaziantep’in tanıtımı ve geleceği ile ilgili Gaziantep’in esnafının oyunu alarak iktidarda yıldızları vaat eden bugünkü iktidar partisinin encümen üyelerinden bakıyorum hiç ses çıkmıyor. Bu memleket damak tadında sizin sayenizde UNESCO ödülünü aldı. Bir turizm komisyonun kurulmamış olması bizim eksikliğimiz değil mi? Estetik komisyonu kurdunuz.  Gaziantep’in caddelerine baktığınızda siz hiç estetiklik görebiliyor musunuz?” diye konuştu.
BAŞKAN ŞAHİN’DEN ‘ÜSLUP’ UYARISI
Meclis üyesi Ömer Şahin’in doğru bir şey söylediğini ancak konuşma üslubuna dikkat etmesi gerektiğini belirten Başkan Fatma Şahin, “Belediyecilikte yerel kalkınmada sosyal belediyecilik çok önemli. Kültürel belediyecilik en az o kadar önemli. Kültürel belediyecilikte biz iddialı bir şekilde söylüyoruz komisyon kurmamamız belki bir eksiklik olabilir. Komisyon kurmamız gerekiyorsa meclis vermiş olduğunuz önergeyi kabul edip komisyon kurabilir. Ben iddialı bir şekilde söylüyorum kültürel belediyecilikte Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu Daire Başkanlığı (KUDEB) gibi bir daire başkanlığı kurduk ve bu daire başkanlığımız çok da iyi çalışıyor” dedi. Konuşmaların ardından Estetik Komisyonu’nun ismi Turizm ve Estetik Komisyonu olarak kabul edildi.
KOMİSYONDAKİ ÇALIŞMALAR ÖNEMLİ
Başkan Fatma Şahin, hem temsilde adaleti sağlayan hem de şehrin gelişimi bakımından sunulan çözüm önerilerine sonuna kadar destek verdiklerini aktararak, “Komisyondaki nitelikli çalışmalar önemlidir. Komisyonların daha etkili bir biçimde 1 yıllık zaman diliminde yürütecekleri çalışmaların yanındayız. Finale giderken komisyonların daha güçlü çalışmalar çıkarması için hep beraber çalışmalıyız” dedi.
OTELLERİN DOLULUK ORANI ARTTI
Gaziantep’in turizmini canlandırmak için kendilerine yeni hedefler koyduklarını söyleyen Fatma Şahin, “Geçen yıl ‘Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı’ dedik. Müzeler şehri ve lezzet başkentine 1 milyon kişi geldi. 3.5 milyon hayvanat bahçemize ziyaretçi geldi. Şimdi 2’nci hedefimiz; ‘Uzaklarda Arama’ olacak. Uzaklarda arama Safari Park Gaziantep’te, uzaklarda arama lezzet Gaziantep’te diyeceğiz. Kampanyanın ciddi bir alt yapısını yapıyoruz, şu an tanıtım zamanı. Daha bu sabah otelciler odası başkanıyla görüştüm, üç ay boyunca tüm otel rezervasyonlarının dolduğuna yönelik bilgi aldım. Otellerin doluluk oranı o kadar arttı ki şu an otelciler yaz mevsimine hazırlanmakta zorlandıklarını söylüyorlar” diye konuştu.
EMNİYET GÖREVİNİ YAPMIYOR
Toplantıda söz alan CHP’li belediye meclis üyesi Mehmet Sucu, kent yararına olan alınmış her türlü olumlu maddelere hep destek verdiklerini ve destek vermeye de devam edeceklerini ancak bazı eksiklikleri de görmezden gelemeyeceklerini belirterek, “Kentimizde trafiği rahatlamak amacıyla tek yönlü uygulamasına geçildi. Bu ilk başta bize de olumlu bir uygulama gibi geldi ama bugün sahada baktığımız zaman aksi bir durumun söz konusu olduğunu gördük. Bunun bizzat yaşadığım için söylüyorum. Tek yönlü uygulamada sağlı-sollu açık otoparklar oluşmuş. Hemen caddede ikili üçlü araçlar park etmiş durumda. Bu seferde otoparktan çıkan araçlar, trafiği akışını engellemiş oluyor. Bu uygulamayı daha denetli bir şekilde yapmalıyız. Bu uygulama hoşuma gitmişti ancak şu an baktığımızda rezil durumda. Trafik denetlenmiyor. Emniyete iş düşüyor ancak emniyette görevini yapmıyor. Emniyet görevini yapsın. Önceden her kavşakta bir trafik polisi, bir trafik ekibi görev yapardı. Şimdi bunlara göremiyoruz. O zamanda trafik içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyor. Bunlar pratikte yaşıyoruz. Her sabah her akşam Kalyon Kavşağı’nda bu zorluğu yaşıyorum. Bir an önce bunlara müdahale etmeniz gerekiyor. Bu sıkışıklık trafiği çıkılmaz hale getirecek” dedi.
KUZEY ŞEHİR EVLERİ KİMLERE VERİLECEK?
Sucu, yapımı devam eden Kuzey Şehir Projesi ile ilgili vatandaşların kendisine çok fazla sorular yönelttiklerini söyleyerek, “Kuzey Şehir ile ilgili CHP meclis üyeleri olarak ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için bu projeye destek verdik. Burada da bazı sorunlar var. Ben, Kuzey Şehrin civarındaki köyleri gezdim. Kuzey Şehrin kuzey tarafındaki köy halkının biraz endişeleri var. Orada temiz su deresi akıyor. Orada yaşayan halkın, ‘Acaba alt yapı atık suyu bu dereye mi karışacak’ şeklinde endişeleri var. Sizlerden ricamız, Kuzey Şehir’de yapılacak olan bu atık su tesislerin o derelere karışmaması. Şehrin doğusundaki Subaz, Bedir Köyü halkı,derelere karışan atıklarla şu an kokudan oturamıyorlar. Şu an orası berbat durumda. Kuzey Şehir hemen hemen tamamlanmak üzere. Belli etapları kaldı. Ne zaman, ne şartlarda, kime ne zaman verilecek?” diye sordu.
TEK YÖN UYGULAMASINDA TEK SIKINTI: DENETİM
Hazırlanan ulaşım master planı kapsamında 10 adet köprülü kavşağı hizmete sunduklarını ve tek yön uygulamasında Mehmet Sucu’nun anlattıklarını katıldığını belirten Şahin, şunları kaydetti: “Ulaşım master planını hazırlayan uzmanlar, ‘Avrupa’da artık şehir merkezine köprülü kavşaklar yerine tek yön ve trafiği disipline edici sistemler geliştiriliyor. Kavşaklara o kadar para harcanmasına rağmen kuyruklanmalar devam ediyor’ yönünde bilimsel çalışmalar ışığında raporlar hazırladılar. Tek yol ve sola dönüş kısıtlaması getirdik. Tek yön uygulamasında yaşana sıkıntını tek nedeni: Denetim. Denetimi sıkılaştırmak için Trafik Zabıta birimiyle bu işi kontrol etmeye çalıştık. Emniyet Müdürlüğünden de bu konuda destek aldık, emniyet personel yetersizliğine rağmen sabah masa başında oturan memurları alana çıkartarak güçlü bir denetim sistemi kurulmasına yardımcı oldu. Zabıtayla birlikte çalışma başlatıldı ama bana göre hala yetersiz. İkinci parklanma tek yön uygulamasından en büyük sorun. Zabıta ciddi manada son 4 ayda ceza yazdı ama yeterli gelmiyor. Trafik polislerinde yaşanan açık ilerleyen günlerde yeni alımlarla kapandığı zaman denetimler sağlıklı olacağına inanıyorum.”
TALEPLERİ TOKİ BAŞKANI TOPLAYACAK
Şahin, 250 bin kişinin yaşayacağı Büyükşehir ve TOKİ iş birliğinde yürütülen 50 bin konutluk Kuzey Şehir projesi, Şehitkamil ilçesinde 8,5 milyon metrekare alana kurulacak. Büyükşehir, Türkiye'nin en büyük toplu konut alanlarından olacak Kuzey Şehir hakkında bilgiler verdi. Başkan Şahin, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan önümüzdeki hafta içerisinde Gaziantep’e gelerek talep toplayacağını, organize sanayi bölgesinde çalışan 150 bin kişiye öncelik tanınacağını, ancak kuzey şehirde ev sahibi olmak isteyenlerin de başvurabileceğini söyledi.
ANMA PROGRAMI DÜZENLENECEK
Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Türk siyasetinin önemli isimlerinden olan Hasan Celal Güzel’in hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü meclis üyeleriyle paylaştı. Yine şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer’in 81 yaşında Bodrum ilçesinde hayata gözlerini yumduğunu bildiren Şahin, Tamer’in eserlerini ve çalışmalarını anlatan bir anma programı üzerinde çalıştıklarını belirtti.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi, 51 gündem maddesini görüştü, oy birliğiyle ilgili komisyonlar gönderdi. Meclis, nisan ayı toplantısının ikinci bileşimi için 13 Nisan 2018 Cuma günü saat 15.00’da toplanmak üzere dağıldı.
KOMİSYONLARA KİMLER SEÇİLDİ?
Osman Toprak
Latif Karadağ
M. Ali Çiftçi
Mustafa Doktoroğlu
Ş. Mehmet Türk
Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı Komisyon üyeleri şu isimlerden oluştu;
1.            Meclis Başkan Vekili
Osman Toprak
2.            Meclis Başkan Vekili
Latif Karadağ
Divan Katipliği (Asil)
Ayşe Teymur
Mehmet Okyay
(Yedek)
Ümmü Gülsüm Avcı
Filiz Üzücü
PLAN BÜTÇE KOMİSYONU
Ümmü Gülsüm Avcı
Latif Karadağ
Filiz Üzücü
Mehmet Kesik
Mehmet Alparslan Gökçek
Nihat Aydıngüler
Nurettin Zirek
Mahmut Demirel
Reslan Özer
ULAŞIM KOMİSYONU
Mehmet Okyay
Nihat Aydıngüler
M. Alparslan Gökçek
Ş. Mehmet Türk
Mehmet Kesik
Nurettin Zirek
Veli Bulut
Bekir Aksoy
Hasan Türk
EĞİTİM KÜLTÜR SPOR KOMİSYONU
Gülhan Dinç
Hasan Bal
Ali Korkmaz
Veysi Tekin
İbrahim Çobanoğlu
Mehmet Enver Özer
Ş. Mehmet Türk
Yusuf Taşdemir
Mehmet Sucu
 
HUKUK KOMİSYONU
Gülhan Dinç
Mehmet Ali Çiftçi
M. Ali Polat
Ümmü Gülsüm Avcı
Salih Uygur
Veysel Akbağ
Ş. Mehmet Türk
Şükrü Kurt
İMAR BAYINDIRLIK KOMİSYONU
Mehmet İhsan Tahmazoğlu
M. Rıdvan Fadıloğlu
Osman Toprak
Mehmet Kemal Sakaroğlu
Kemal Vural
Cuma Güzel
M. Murat Özgüler
Latif Karadağ
Mehmet Sucu
TARİFE KOMİSYONU
Ömer Çelik
Ayşe Teymur
Filiz Üzücü
Mustafa Dinçoğlu
Nihat Aydıngüler
Mehmet Kesik
Latif Karadağ
Cuma Altınbaş
Yusuf Taşdemir
ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU
 Hasan Bal
Ayşe Teymur
Ahmet İnal
Veli Bulut
Mustafa Gökkaya
Ali Korkmaz
Ş. Mehmet Türk
Yusuf Taşdemir
Hasan Türk
TURİZM VE ESTETİK KOMİSYONU
Ü. Gülsüm Avcı
Mustafa Dinçoğlu
Ayşe Teymur
M. Murat Özgüler
Nurettin Zirek
Filiz Üzücü
Bekir Aksoy
Hasan Türk
Yusuf Taşdemir
HABER : ÇETİN KARABIYIK

Bu makale 504 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler