Alış Satış
Dolar : 4.5749 4.5932
Euro : 5.4005 5.4222
Sterlin : 6.1442 6.1898

Hizmet yerine faiz ödedik

Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı 2. Birleşim Toplantısı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Osman Toprak başkanlığında gerçekleştirildi. 2017 Yılı Faaliyet Raporu hakkında konuşan CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu belediyenin ödediği faiz oranlarının yüksekliğine değinerek; “2017 yılında Büyükşehir Belediyesi, 144 milyon 797 bin lira faiz ödemiştir. Hizmet yerine faiz ödemişiz, gelirimizin yüzde 13,5’i faize gitmiştir. Şehrin parası faize gitmiştir.” dedi.

2018-04-14 - 07:45 tarihinde eklendi.

Hizmet yerine faiz ödedik

HALKIMIZ UZUN SÜRE BORÇLU YAŞAYACAK
Gündemin son maddesi olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2017 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Mehmet Sucu, raporda yer alan bilgilerle kendi arşivinin bağdaşmadığına dikkat çekerek; “Kendi arşivimden 2017 yılı faaliyetlerini sizlere anlatacağım.  Eski para ile 1 katrilyonun üzerinde bir bütçemiz var ve bunun yönetiminde mutlaka eksiklikler olur.  Faaliyet Raporu’nun sonunda da raporda eksiklikler olduğu söyleniyor. Raporda geçmiş veriler, yapılan icraatlarına tarihi, geçen yıllarla karşılaştırma yok. 2017 bilanço kalemine baktığımızda, dönem varlıklarının vadeli yabancı kaynaklar bölümünde, ticari olan şirketlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan brüt işletme vadesinin dönme varlıklarının kısa vadeli borçlarına bölünmesiyle hesaplanan net sermayenin borç ödenmeye yeterliliğini göstermektedir. Bu batılı ülkelerde 2 iken bizim gibi ülkelerde 1,5. Yine bilanço kalemine baktığımızda yabancı kaynaklar bölümünde 1 milyar 467 milyon 146 TL olarak gözükmektedir. Gaziantep halkının ve ilçelerimizin uzun yıllar borçlu yaşayacağı anlamına gelmektedir.  2017 yılında Büyükşehir Belediyesi, 144 milyon 797 bin lira faiz ödemiştir. Hizmet yerine faiz ödemişiz, gelirimizin yüzde 13,5’i faize gitmiştir. Şehrin parası faize gitmiştir.” sözlerine yer verdi.
STRATEJİK PLANIMIZ ÇÖKMÜŞ DURUMDA
Gaziantep’in yaşanabilir kent olmaktan çıkma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Sucu; “GASKİ,  eksi 418 milyon 584 bin 328 TL ile ticari işletme olarak GASKİ batmış durumdadır. Belediye şirketleri sürekli belediye tarafından desteklenmesine rağmen,  26 milyon lira zarar etmiş, 54 milyon 118 bin lira borçlanmışlardır. Biz sürekli olarak şirketlerimizi buradan destekliyoruz, desteklere rağmen şirketler batıyorsa biz bu faaliyetlerine nesine evet diyeceğiz? Toplam olarak Büyükşehir ve GASKİ’nin 2 milyar 301 milyon 983 bin lira borcu vardır. Bu borçla belediyeyi nasıl finanse edeceğiz?  Merkezi hükümetten gelen para ile Gaziantep Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasına girmiştir. Emsal artışları ile bu borçları ödemeyi düşünüyorsanız, bu çok zor. Gaziantep, yaşanabilir kent olmaktan çıkma yolunda hızla ilerliyor. Bu belediye bu borçla batar. Bu mecliste oylanan 2014-2019 stratejik planı bu tabloya göre tamamen çökmüş durumda.” şeklinde konuştu.
HAVA KİRLİLİĞİ SORUNUMUZ VAR
Gaziantep’in trafik ve hava sorunu hakkında açıklamalarda bulunan Mehmet Sucu; “Gaziantep trafiği gün geçtikçe daha kötüye doğru ilerliyor. Kentte hava kirliliği sorunu var. Hükümet eliyle dağıtılan kömürler nedeniyle bugün Gaziantep, Türkiye’nin havası en kirli şehirleri arasında yer alıyor.” ifadelerini kaydetti.
UYARILARIMIZI DİKKATE ALMIYORSUNUZ
Mecliste görüşülen maddelerin genel olarak imar tadilatı olduğunu ve bu maddelerde bildiklerini okuduklarını söyleyen Sucu; “2017 yılında Büyükşehir Belediyesi meclisinde gündeme alınan maddelerin büyük bir kısmının imar tadilatlarıyla ilgili olduğunu görüyoruz. İmar tadilatları ile ilgili uyarılarımız dikkate alınmıyor. İmar planlarını mahkeme bozarak meclise geri gönderiyor.  Metro alanı ile ilgili burada mahkeme kararları var. Ben artık hatırlamıyorum, Metro çevresinde kaç defa plan yaptık? Şu anda bile yürütmeyi durdurma davaları devam ediyor. Orada satılan arsaların satışlarının iptal edilmesiyle ilgili davalar dahi açılmış durumda. Biz bunları görmezden gelemeyiz. Bu maddelere ret oyu vermemize rağmen sebebi biz oluyoruz.” dedi.
KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARI YILLARDIR BEKLİYOR
Eğitim alanlarının ticari ve konut alanlarına çevrilmesinde ret oyu kullandıklarını hatırlatan Mehmet Sucu şu şekilde konuştu; “Yanlışları söylerken bizi dinlemediniz. Biraz sonra oylayacağımız madde ile yeniden plan yapacağız, çünkü mahkeme kararı bozdu. Sosyal donatı alanlarını, yeşil alanları ve eğitim alanlarını katletmeyin. İlan edilen kentsel dönüşüm alanları yıllardır bekliyor. Geneyik, Tüfekçi Yusuf Bulvarı, Nizip Caddesi’nde vatandaşlar bekliyor. Buralarda daha ne kadar beklenecek?  Bir holdinge ait 280 bin metrekarelik alanı imara açtınız. Bugün bu yanlış imar planına yargı ‘dur’ dedi. Eğitim alanlarını konut ve ticari alana çevirdiniz yargı bu kararlara da ‘dur’ dedi.”
SUCU’DAN SAM ÇIKIŞI
Sam Mahallesi hakkında konuşan Mehmet Sucu, bölgenin bir türlü planlanamadığına değinerek; “Sam Köyü ile ilgili plan yapıldı, vatandaş yasal hakkını kullandı. Mahkeme planı düzeltin dedi ama siz ne yaptınız, yol üzerindeki benzinlik, plazaları planlayıp vatandaşı dışarıda bıraktınız. Gaziantep’e çok yakın mesafede bulunan plansız bir köy kaldı mı? Sam dışında hepsi planlandı. Sam bir türlü planın içine giremedi. Anladığım kadarıyla Sam ceza çekmeye devam edecek.” diye konuştu.
VATANDAŞ BELEDİYEDEN MEMNUN DEĞİL
Raporda, vatandaşlar tarafından belediyeye açılan davaların fazla olmasının dikkatini çektiğini kaydeden Sucu; “Belediyemize açılan davalarda yıllardır vatandaşlarla sorunumuz, giderek artmış. Belediyeye açılan davalarda rekora ulaştık. 2012 yılında vatandaş tarafından belediyeye 246 dava, 2013 yılında 191, 2014’te 266, 2015’te 469, 2016’da 513, 2017 yılında ise 543 dava açılmış. Fanatik AK Partili arkadaşlarımız dışında belediyeden memnun olan kişi yok. Büyük bir rahatsızlık var.” ifadelerine yer verdi.
BERABER VATANDAŞLA KONUŞALIM
Sucu’nun vatandaşlardan tepki geldiğine yönelik söylemleri üzerine AKP Meclis Üyesi Cuma Güzel ‘Belki siz kendi seçmeninizin yanına gidiyorsunuzdur’ diyerek tepki gösterdi. Sucu ise; “Ben kendi seçmenime gitmiyorum, istediğiniz yere gidip vatandaşla konuşabiliriz. Ben geziyorum siz makamınızda oturuyorsunuz.” şeklinde konuştu.
RET OYU VERECEĞİZ
Raporun son kısmında bulunan performans göstergelerinin dikkatimi çektiğinin altını çizen Mehmet Sucu; “374 performans göstergesinin 128’inde hedefe ulaşılamadığını gösteriyor. Haklılığımızı raporda ortaya koyuyor. Sizlere zaman zaman destek olduğumuz maddeler oldu. 2017 yılında yapmış olduğunuz olumlu icraatlardan dolayı teşekkür ederiz. 2017 faaliyet raporuna ret oyu vereceğiz.” dedi.
BİN 27 PROJEYİ GEÇTİ
2014 yılında Fatma Şahin’in aday olduğu zaman seçim beyannamesinde bin 27 proje gerçekleştireceklerini söylediğini hatırlatan Mehmet Sucu, bu vaadin kaçının gerçekleştirildiğini sorması üzerine Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak; “Seçim beyannamesinde olmayan fakat şuana kadar yapılmış olan tüm faaliyetleri üst üste koyduğunuz zaman, bin 27 projeden fazla proje yapıldığını sizde göreceksiniz. Şuanda devam eden ve şehrin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan Düzbağ Projesi’nin bedeli KDV dahil 1.2 Katrilyon değerinde bir proje. Bunun yanında Gazi Ray projesi KDV dahil 1 Katrilyon değerinde bir projedir. Eski para ile 2.2 Katrilyonluk devlet yatırımı Gaziantep’e geliyor. Kuzey Şehir’i, Devlet Hava Meydanları yenilemelerini saymıyoruz.  Büyükşehir Belediyesi olarak toplu konuttan, ulaştırmaya kadar her anlamda projelerimiz hayata geçiyor, planlandı. Bin 27 proje olarak beyannamemize çıktı fakat seçim beyannamesinde olmayıp hayata geçirdiğimiz projeleri, bin 27 projeyi geçti.” şeklinde konuştu.
ÖDENEN FAİZLER KARTALKAYA BARAJI’NDAN KALMA
“Keşke Mehmet Sucu konuşmalarının arkasını-önünü, altını-üstünü ve kendisini ne kadar zor durumda bırakacağını düşünerek konuşmayı yapmış olsaydı.” diyen Büyükşehir Başkanvekili Osman Toprak; “Sayın Sucu’nun söylediklerine katılmam mümkün değil. Burada bulunan tüm arkadaşlarımız Belediye hizmetlerimizden memnundur. Faiz ödemeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dış borçlanmalar ve faiz ödemelerinin büyük bir kısmı, AK Partili Belediyeler öncesindeki CHP’li Belediye Başkanı döneminde Kartalkaya Barajı’nın dış kaynaklı borç ödemelerinden kaynaklı faiz ödemeleridir. Büyükşehir olarak bir yandan borç ödüyoruz, diğer yandan hizmet yapıyoruz. Şehrimizin eksiklerini gidermek için çalışma yapıyoruz. Stratejik Plana uygun olmadığını belirtti, buradaki raporlamalarda, puanlamalarda birçok performansın daha üzerinde yatırımlar yapıldı.” sözlerine yer verdi.
ŞEHRİMİZDE TRAFİK PROBLEMİ VAR
Sucu’nun trafik konusundaki sorunlar hakkında söylediklerine yanıt veren Toprak; “Doğru şehrimizle ilgili trafik problemi var. Bunu çözmek içinde yoğun gayret sarf ediyoruz. Şehrimiz Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehri ve büyükşehirde yaşamanın da büyük külfetleri vardır. Keşke bizlerden önceki dönemlerde, Gaziantep’in şehirleşmesi sırasında bu günleri öngörerek planlanmış olsaydı. Kamu kurumları sadece şehri merkezinde değil de kentin farklı noktalarına dağıtılmış olsaydı. Trafik problemini yaşamıyor olacaktık.” şeklinde konuştu.
KONUT VE TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLECEK
Büyükşehir’in yaptığı projeler hakkında bilgi veren Osman Toprak; “Geneyik Bölgesi’ni uydu kent alanı ilan ettik. Planlamalar devam ediyor. Bunlar hem kentin konut ihtiyacını hem de ulaşımını kolaylaştıracak projeler. Kuzey Şehir’de de 3 bin konut tamamlandı, bu konutlar yakın zamanda hak sahiplerine teslim edilecek. Nizip Caddesi’nde planlama yapıldı, talepler toplanıyor. Biz kentsel dönüşümü yaparken, hiçbir vatandaşımızı mağdur etmiyoruz, onlarında bundan sonraki yaşam alanlarını düzenleyecek planlamalar yapıyoruz. Meslek gruplarının taşınmasıyla ilgili karar meclisimizden geçmişti, Ot bedelini de yatırdık. KÜSGET’e 3 kilometre mesafede Terlikçi, ayakkabıcıların iş görebilecekleri alanlar planlıyoruz. 2 milyon metrekare yeni bir küçük sanayi alanı kazandırıyoruz. İstasyon çevresinde kent merkezinde kalan bu kadar büyük bir alanın dönüşümünün yapılması çok güçtür. Bunu tüm belediye başkanlarımız biliyor.” diye konuştu.
KAMPANYALAR BAŞLATTIK
Gaziantep’in havasının daha temiz olması için kendi dönemlerinde çok yoğun bir çalışma yapıldığına vurgu yapan Toprak; “Şehrimizde bir ölçüm istasyonu varken 10 tane ölçüm istasyonu için çalışmalarımız devam ediyor. Doğalgaz dönüşümü ile ilgili kampanyalar başlattık, Valimizin başkanlığında toplanan İl Çevre Komisyonu’nda kararlar alındı, doğalgaza dönüşüm zorunluluk haline getirildi. 2014 yılında konutlarda doğalgaz kullanımı yüzde 30 iken şu anda yüzde 70’lere yükseldi. İşçi ve öğrenci servislerinin yenilenmesiyle ilgili kararlarımızı aldık, uyguluyoruz. İşçi servislerinde yaş ortalaması 13 iken yapılmış olan düzenlemelerle 82’e düşürüldü, öğrenci servislerinin yaş ortalaması 8,5 iken şu anda 5’e düşürüldü.” ifadelerini kaydetti.
DÜNDEN DAHA İYİYİZ
Okulların yetersiz olduğunun söylenmesi üzerine birçok okul yaptıklarını ve bu okulların havadan gelmediğini söyleyen Toprak; “Derslik başına düşen öğrenci sayısı 47’den 30’a düşürüldü. Okullar arazide yapıldı ve Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yapmış olduğu imar çalışmalarıyla Milli Eğitim’e bırakılmış olan eğitim alanlarına yapıldı. Eksik olabilir ama çalışmalar yapılıyor, fakat dünden daha iyiyiz.”
ÖZEL CEZALANDIRMA YÖNTEMİMİZ YOK
Sucu’nun Sam Mahallesi hakkında söylediklerine yanıt veren Osman Toprak; “Sam planı yapıldı ve o bölgede yaşayan vatandaşlarımızın itirazı nedeniyle iptal edildi, ancak çalışmalar devam ediyor, bizim hiçbir kimseye karşı özel cezalandırmaya dair bir yöntemimiz olamaz. Sam bizim köyümüz ve mahallemiz, yaşayan vatandaşlar kardeşimiz, sürekli istişareler halindeyiz. Sam’daki okul ihtiyacının giderilmesi içinde kamu alanımız var ve ihalesi yakın zamanda yapılacak. Kentsel dönüşüm alanlarında hızlı kamulaştırma Bakanlar Kurulu’ndan geçtiği için idare paraları vatandaşın hesabına yatırıyor, fakat sonrasında davası görülüyor.” dedi.
OYUMUZ ARTMAYA DEVAM EDECEK
Vatandaş memnuniyeti hakkında konuşan Toprak; “2014’den sonra şehrimiz ve ülkemiz 4 seçim geçirdi. Bizim oyumuz hep artıyor, artmaya da devam edecek.” sözlerine yer verdi.
2017 YILI BAŞARILI GEÇTİ
AK Parti Grubu adına kürsüye çıkan AK Parti’li Meclis Üyesi Alpaslan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı faaliyet raporu hakkında görüşlerini anlattı, 2017 yılının her türlü olumsuzluklara rağmen çok başarılı geçtiğini söyledi, yatırımlar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi.
38 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste, 28 madde oy birliğiyle, 9 madde oy çokluğuyla kabul edilirken, bir madde ise oy birliğiyle geri çekildi. Büyükşehir Belediye Meclisi, 14 Mayıs 2018 günü saat 15.00’da toplanmak üzere dağıldı.
BİLGE ÜLKE GÜZEL

Bu makale 258 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler