Alış Satış
Dolar : 4.5749 4.5932
Euro : 5.4005 5.4222
Sterlin : 6.1442 6.1898

Gaziantep Türkiye’ye örnek oluşturuyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve Karkamış Sınır Kapısı'nın açılışına katılmak üzere Gaziantep'e geldi. Havaalanında Vali Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci tarafından karşılanan Bakan Tüfenkci, sınır kapısının açılış töreni öncesi GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Gümrük Müdürü Halil Şaşmaz'dan sınır kapısıyla ilgili bilgi alan Bakan Tüfenkci, “Gaziantep Türkiye’nin marka şehirlerden birisi ve bölgenin de lider illerinin başında geliyor. Sanayisi ve ticaretiyle Türkiye’ye örnek oluşturuyor” dedi.

2018-04-14 - 07:46 tarihinde eklendi.

Gaziantep Türkiye’ye örnek oluşturuyor

HABUR SINIR KAPISI’NI YENİDEN REVİZE EDİYORUZ
GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünü ziyaretinde, Gaziantep’in ticaretteki önemine değinen Bakan Tüfenci, “Bu ticaretin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için içerisinde bulunduğu yakın coğrafya ile çok güçlü bağları ve ticari yolları olması tartışmasız.  Habur Sınır Kapısı’nı yeniden revize ediyoruz. Yaklaşık 80 Milyonluk yatırımla tek durak şeklinde ve yeniden büyüterek, inşaatını başlatacağız. Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğu altında olan özellikle Öncüpınar, akabinde Çobanbey ve Karkamış Sınır kapılarımız bölgenin gelişmesi için önemli. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarının beraber başarıyla neticelenmesi bu kapıların önemini bir kez daha ortaya koydu. Biz esasında sadece bir kapı açmıyoruz, bir ticari koridor açıyoruz. Bir kardeşlik koridoru açıyoruz. Sevgi ve barış koridoru açıyoruz. Gerek o bölgedeki insanlarımızın büyük bir bölümünün Türkiye’ye zor yıllarda göçmeleri ve Gaziantep’imiz de bu anlamda Ensar bilinci içerisinde birtakım Suriyeli vatandaşların Gaziantep’te ticaret yapmaları, bu kapıların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diye konuştu.
KARKAMIŞ, A SINIFI KAPI OLDU
Bölge için yeni gümrük kapıları ve ticaret yolları açmak için kolları sıvadıklarını söyleyen Bakan Tüfenci, “Özellikle Afrin’in terör örgütleri tarafından istila edildiği zaman dilimi içerisinde alternatif kapılarımızın olması da Türkiye’nin geleceği ve ticaret yollarının sağlıklı işlemesi bakımından gerçekten önemliydi. Biz o süreç içerisinde hızlı bir şekilde valilerimiz ve bölge milletvekillerimizle koordineli bir şekilde yeni kapılar ve yeni ticaret yolları açmak için adımlar attık. Karkamış kapımızı kısa zamanda yerel imkanları da devreye sokarak kısa zamanda hayata geçirdik Baktığımız zaman da bölge ticaretine özellikle de Gaziantep ticaretine büyük bir katkı verdiğini görüyoruz. Karkamış, ithalat ve ihracata izin verilen A sınıfı bir kapı oldu. Dolayısıyla Gaziantep’imizin ve bölgenin ihtiyaçlarına cevap verebilen işlevsel bir kapı oldu. Kapının yanında bir tır parkı ile özellikle buradan ticaret yapan lojistik firmalarımızın hem bekleme sürelerini sağlıklı bir şekilde geçirmelerini ama aynı zamanda şoförlerin de rahat dinleneceği projeye başladık. Gaziantep’in talebiydi. Tamamlandığında tır parkıyla, kapısıyla, modern ve çok işlevsel bir kapı haline gelecek” dedi.
BÜYÜME DEVAM ETSİN İSTİYORUZ
Türkiye’nin geçen yıl 7.4 oranında büyüdüğünün altını çizen Bakan Tüfenkci, “Özellikle bir yandan ticareti kolaylaştırırken bir yandan gümrük kapılarındaki denetimlerimizi artırarak gerek insan kaçakçılığı, gerek diğer kaçakçıları önleme noktasında çalışırken 12 Nisan tarihinde de Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kızılay arasında yapılan protokolle Cerablus’ta, Azez’de Afrin’de insani yardım kapsamında, Suriyeli sığınmacıların kullanımı için bakanlığımız tarafından yapılan hibelerin Kızılay tarafından yapılmasını sağlamış oluk. Tıbbi cihazlar, akülü sandalyeler, bebek ve çocuk ihtiyaçları ev diğer malzemeleri Kızılay vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bir yandan ticareti geliştirip bir yandan da AFAD ve Kızılay’ın yapmış olduğu insani yardımlara katkı vermek amacıyla protokol imzaladık. Türkiye’nin 2017 yılında yakalamış olduğu7.4’lük büyümeyi 2018’de de devam ettirsin istiyoruz. Ticareti ve üretimi kolaylaştırmak istiyoruz” diye konuştu.
BİZ SADECE KAPI AÇMIYORUZ
Ziyarette konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ise, “Savaş döneminde gördük ki ticari koridorlarımızda sıkıntı var. Özellikle Öncüpınar, Azez koridoru hep sıkıntılı bir koridordu. Valimiz ve Belediye Başkanımızla istişarelerimizde süratle bunun hayata geçmesi çok önemliydi. Biz aslında sadece kapı açmıyoruz. Biz yeni bir ticari koridor açıyoruz. Cerablus ve El Bab bölgesiyle birlikte, Suriye’ye yeni bir ticari koridor açılacak” dedi.
KAPI 2 YIL 10 AY KAPALI KALDI
Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise, “Suriye’de cereyan eden iç savaşın etkisiyle Karkamış ilçemizin karşısında bulunan bölgeyi, DEAŞ terör örgütünün almasıyla, kapımız; 2 yıl 10 ay kapalı kaldı. ‘Fırat Kalkanı Harekatı’ndan sonra kapı, insani yardım amaçlı 2016 yılının 9’uncu ayında açıldı. Kapının açılmasından 2 ay sonra karşı bölgenin bombalı mayınlardan temizlenmesi ve bölgenin daha güvenli bir hale gelmesiyle sizlerin de onayıyla 4 Kasım 2016 yılında ticari kapı haline getirildi. Bununla beraber sadece ticari boyutta değil bizim AFAD’ımız ve Kızılay’ımız kapılardan giriş yaptı. Bunun sonucunda büyük bir insani giriş oldu. Yaklaşık 600’e yakın AFAD’tan, 2 bin 900’e yakın araçta Kızılay ve STK’lar eliyle karşı tarafa insanı yardım yapıldı. Kapı açıldığından bu yana 60 bin insan karşı tarafa gönüllü evine tekrar döndü.”
KAPI 12 MİLYON LİRAYA MAL OLDU
Yerlikaya, “Normalde kardeş komşu Kilis şehrimiz ile birlikte üç tane sınır kapımız var. Bu kapılardan ortada bulunan Çobanbey sınır kapısı, sizin talimatınızla açıldı. Öncüpınar gibi kadim bir kapımız var. Tabii bizim kapımızda kadim. 1932 senesine dayanıyor. 1932 senesine dayanıyor ama kapıyı açtığımızda 3 bin 400 metrekarelik küçük butik bir bahçe gibiydi. Son derece eskiydi. Konteynır ve gecekondu gibi eski bir görünüme sahipti. Daha sonra bunları sizlere arz ettik. Siz bir proje taslağı hazırlayın deyince çalıştık ve bakanlığımız son haline getirdi. Kapı, 12 milyon liraya mal oldu. Devlet Demiryolları Bölge Genel Müdürlüğümüze de ayriyeten ben teşekkür ediyorum. Bize kendi yerlerini geçici olarak tahsis ettiler. Dolayısıyla, 15 bin metrekare modern bir saha yaptık.”
TIR PARKI İHTİYACIMIZ VAR
Karkamış Sınır Kapısı’nda Tır Parkı ihtiyacının olduğuna da değinen Yerlikaya, “Bu ihtiyacımızı biz sizlere arz ettik. İnşallah bugün onunla da ilgili şehrimize bir müjde verirsiniz. Biz Karkamış’taki kapı ve tır parkıyla oradaki sosyal hayatı tam anlamıyla huzura kavuşturacağını düşünüyoruz. Nakliyatçı kardeşlerimiz, kuyruk beklerken medeni ihtiyaçlarını düzgün bir şekilde giderebilecek. Eğer bize tazminat verirseniz biz yapmaya hazırız. Daha güzel günler Karkamış’ı bekliyor” dedi.
GAZİANTEP TİCARETTE UÇACAK
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yenilenen Karkamış Gümrük Kapısı'nın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Tüfenkci, sınır kapısının tam kapasite çalışmaya başlamasıyla Gaziantep’in ticari hayatının daha da gelişeceğini vurguladı. Türkiye üzerine oyunlar kurulduğunu, FETÖ, DEAŞ, PKK gibi terör örgütleriyle mücadele edildiğini belirten Bakan Tüfenkci, tüm planlara ve kumpaslara rağmen ülkenin güçlenmeye devam ettiğinin altını çizdi.
KARKAMIŞ DAHA FARKLI NOKTAYA GELECEK
Tüfenkci, Karkamış Sınır Kapısı'nın A sınıfı bir kapı olmasıyla daha etkin hale geldiğine işaret ederek, "Kapımız daha önce da vardı. Ama şimdi ithalatın ve ihracatın yapıldığı, sınır geçişlerinin kolaylaştığı, kontrolün sağlamlaştığı, kaçakçılıkla mücadelede etkin rol oynayacak A sınıfı kapı hale geldi. 15 bin metrekarelik alanda inşa ettiğimiz bu gümrük kapısı, tek durak sisteminin, hangar ve yolcu aramasının, 3 dedektör köpeğinin olduğu butik bir kapı oldu. Karkamış daha farklı noktaya gelecek” dedi.
TÜRKİYE’YE YAKIŞIR ŞEKİLDE KAPILARIMIZI YENİLİYORUZ
Gümrük işlemlerinin hızlanması, uluslararası standartlarda hizmet sunulması, ülke imajının pozitif yönde değiştirilmesi ve ülke tanıtımı açısından çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade eden Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin şanına yakışır şekilde sınır kapılarını modernize ediyoruz. İnşallah Habur Sınır Kapısı'nda da çalışmalarımızı bitirdik. Buralardaki hızımız esasında bizim hem transit ülke olarak gelişmemize hem de lojistik firmalarımızın gelişmesine vesile olacak. Türkiye’yi transit üs haline getireceğiz. Gümrük yazılımını tekrar gözden geçireceğiz. İhale işlemi bitti. Artık bütün gümrük sistemimizi dijital ortama taşıyacağız”
MİLLETE EFENDİ DEĞİL, HİZMETKAR OLAMAYA GELDİK
Bakan Tüfenkci, AK Parti olarak millete efendi değil, hizmetkar olamaya geldiklerini dile getirerek,  “Eserlerimizle övüneceğiz. İş yapacağız. İnsanlarımızın işini ve aşını büyüteceğiz. Gaziantep’te iş yapıyor, insanlarımıza ekmek kapısı açıyor. Bizler de hem iş adamlarımızın hem de şehrimizin önündeki engelleri kaldırmaya devam ediyoruz. Bu kapının açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.
HEDEF 1 MİLYON DOLAR
Bugün çok önemli ve anlamlı bir günü icra ettiklerini belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Önemli bir gümrük kapısının açılışını yapacağız ama bu açılış bir gümrük kapısı olmaktan öte Suriye’ye yeni bir ticari ve kardeşlik koridoru olacak. Gaziantep’in ve bölgenin ihracatını çok daha fazla Suriye’ye gönderileceği, karşılıklı dış ticaretimizin gelişeceği çok önemli kapının bugün resmi açılışı yapılacak. Ben inanıyorum ki önümüzdeki bir yıl içerisinde Gaziantep 1 milyar dolar Suriye’ye ihracatı gerçekleştirebilir” diye konuştu.
KAPISIZ KALMAYI KARKAMIŞ HALKINA SORUN
Karkamış’ın Gaziantep’in uç beyi olduğuna dikkat çeken Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, “Bu kapımız 17 Ocak 2014 tarihinde DEAŞ terör örgütünün mensupları tarafından kapatıldı. Gün geldi kardeş Kilis ilimize ve Karkamış ilçemize füze saldırıları oldu. Şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Fırat Kalkanı Harekatı’nın başladığı an 63 ülkenin koalisyon grupta def edemediği DEAŞ’ı o 15 Temmuz ihanet gecesinden 41 gün sonra bizim Mehmetçiğimiz 2 bin 200 kilometre karelik alanda Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekat Barış, Huzur iklimi oluşturdu. Hemen akabinde Gümrük ve Ticaret Bakanımızın talimatlarıyla 5 Eylül 2016 tarihinde insani yardım amacıyla açıldı. 2 yıl 10 ay bu kapı kapalı kaldı. Bu süre içerisinde kapısız kalmayı gelin siz Karkamışlılara sorun. Şu anda Karkamış’ta büyük bir heyecan var. Karkamış halkı ile parkta bir araya gelmiştik. Hepsi de ‘Bir kabus çöktü valim. Ağzımızı bıçak açmıyor. Bu şehirden gitsek nereye gideceğiz. Ekilecek, dikilecek yerlerimiz belli. Geleceğe nasıl ümitle bakacağız’ diyorlardı. Ama her zorluğun akabinde Cenab-ı Allah’ın bir ümit kapısı, kolaylığı, bir müjdesi olduğunu Rabbil Alemin bize gösterdi. Şükrediyoruz. 2016 yılında 463 milyon dolar, 2017 yılında kardeşi Öncüpınar ve yeni kardeşi Çobanbey 3 kapımız 524 milyon dolar ihracat yaptı. Bu 3 kapıdan 2017 yılında 92 bin 282 tır çıktı bunun yüzde 32’si Karkamış Kapısı’ndan çıktı” dedi.
TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİ ARTTIRACAĞIZ
AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Kapının kurulma maksadı buradan giren, çıkanların, eşyaların ve araçların daha güvenli bir şekilde sağlamak amacıyla yapılmıştı. Burası daha önce DEAŞ tarafından engellenen bir bölgeydi. DEAŞ’e karşı en güçlü mücadeleyi TSK ve Türkiye verdi. DEAŞ’la mücadele eden NATO ülkeleri arasında tek ülkeyiz. Aynı olayı Afrin’de PKK/PYD’ye karşı yaptık. Tüm terör örgütlerinin hakimiyetini kırdık. Bu bölgede olan Suriyeli kardeşlerimizi Cerablus’daki bölgelerine geçtiler. Bu kapıyla da ticari ilişkilerimizi arttıracağımızı umut ediyorum” dedi.  
DOSTLUĞA AÇILAN BİR KAPI OLSUN
AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, “Bu kapı dostluğa açılan bir pencere olsun. Bu kapıyla beraber İnşallah Suriye ile olan ticaretimizde hızlı bir şekilde yükselecektir. Ben buranın eski vaziyetini de çok iyi biliyorum. Burada barakalardan oluşan gecekondu görünümünde bir Gümrük Kapısı vardı ama şimdi baktığımızda gayet güzel. Kapı vatanımıza, milletimize hayırlı olsun” dedi.
Konuşmaların ardından gümrük kapısının açılışını gerçekleştiren Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler ardından gümrük alanını gezdiler.
ÇETİN KARABIYIK

Bu makale 224 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler