Alış Satış
Dolar : 5.3332 5.3546
Euro : 6.0671 6.0914
Sterlin : 6.8467 6.8975

Meclis gündemi ‘Su’ oldu

Gaziantep Büyükşehir Meclisi ekim ayı 2. birleşimi Osman Toprak başkanlığında toplandı. 42 maddenin görüşüldüğü mecliste gündem Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın enflasyonla mücadele kapsamında almış olduğu yüzde 10’luk indirim oldu. CHP’li belediye meclis üyesi Mehmet Sucu, herşeyi esnaftan beklenmemesi gerektiğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin de suya yüzde 30 indirim yapması gerektiğini söyledi. Toprak da, 25 Aralık 2018 tarihi itibariyle Düzbağ’dan gelecek olan su, kente ulaştığında su fiyatlarında yeni bir düzenleme yapılacağını belirtti.

2018-10-13 - 07:48 tarihinde eklendi.

Meclis gündemi ‘Su’ oldu

YILBAŞINDAN SONRA VAH HALİMİZE
Mecliste gündem dışı söz alan CHP’li Mehmet Sucu, “Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın eylül ayı enflasyonunu yüzde 24,5 olarak açıklayıp, enflasyonla mücadele kapsamında asgari yüzde 10 indirim yapacağı bir kampanya başlattı. Hükümetin yetkisinde olan elektrik, doğalgaz, akaryakıtta son bir yılda gelen fahiş zamlardan sonra yılbaşına kadar zam yapılmayacağını söylüyor Bakan Berat Albayrak ama demek ki vah yılbaşından sonra halimize. Sanırım yılbaşından sonra zamlar gelecek gibi gözüküyor. Bu açıklamadan sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin hareketlendi ve bir çaba içerisine girdi. Gaziantep Esnaf Odaları, Ticaret Odası, market temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıya katılan her oda ve esnaf yüzde 10 indirim sözü verdi ama doların 7 Tl’ye çıkmasıyla depolardaki, raflardaki ürünlerin yüzde 100’e varan zam yapıldı. Yüzde 10 indirim yapılsa ne olur? Bu toplantı yapıldıktan sonra ben indirim sözü veren yerleri gezdim şu anda indirim yapan herhangi bir yer göremedim. İnşallah bu çabalar boşa çıkmaz ve bir sonuç elde edilir. Bu uygulamayı takip etmeye devam edeceğiz. Şu anda vatandaş perişan bir durumda. Alım gücü düşmüş. Asgari ücretle çalışan bir kişi evine bir kuru ekmek götürme derdinde.”
SUYA YÜZDE 30 İNDİRİM TEKLİFİ
CHP’li Sucu, ocak ayında yapılan GASKİ Genel Kurul’unda suya yüzde 30 indirim yapılması yönünde bir önerge verdiklerini hatırlatarak, “Bu önergemize AK Parti grubu ret oyu verdi. Şu an yapılan bu indirim kampanyasını yalnızca esnaftan beklemeyelim. Gaziantep bölgenin en pahalı suyunu kullanıyor. CHP meclis grubu olarak suya yüzde 30 indirim yapılması için önergemizi yeniden veriyoruz” dedi.
FIRSATÇILARLA MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in öncülüğünde yapılan toplantıya destek veren oda ve esnafa teşekkür eden Başkanvekili Osman Toprak, “Fırsatçılarla olan mücadelemiz dün olduğu gibi bugünde devam ediyor. Zabıtamız bu konuda kendi yetkileri dahilinde elinden gelen her türlü gayreti sarfediyor. 2004 yılı itibariyle Türkiye’nin en pahalı suyunu içen il Gaziantep’ti ve CHP’li bir belediye başkanı var iken. O günlerden bu günlere geldik. En pahalı suyu içen şehir iken, 2017 Kasım ayı GASKİ Genel Kurulu’nda yüzde 15’lik bir indirim kararı alındı. 25 Aralık 2018 tarihi itibariyle Düzbağ’dan gelecek olan su, kente ulaştığında su fiyatlarında yeni bir düzenleme yapılacak. İmkanlar el verse biz vatandaşımıza suyu çok çok daha ucuza vermeyi arzu ederiz.”
ALPARSLAN TÜRKEŞ İSMİ GAZİANTEP’TE YAŞATILACAK
Gaziantep Büyükşehir Meclisi’nde geçtiğimiz ay tartışmalara neden olan Türk siyasetinin önde gelen isimlerinden eski Başbakan Yardımcılarından, devlet adamı merhum Alpaslan Türkeş’in ismi üniversite bulvarından başlayıp Abdulkadir Yüksel bulvarında son bulan caddeye verildi. CHP grubunun red oyu verdiği madde oy çokluğuyla kabul edildi.  MHP’li belediye meclis üyesi Reslan Özer de merhum Alpaslan Türkeş’in isminin bulvara verilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
O MADDE REDDEDİLDİ
Mehmet Kıratlı, İsmet Kabalcıoğlu, Coşkun Koçak, Emine Koçak, Sadık Koçak, Mustafa Koçak ve Ayşe Akyüz vekili Av. Coşkun Koçak, Abdullah Demir, Adnan Gökhan İlbay vekili Av. Özgür Yılmaz’ın Osmangazi ve 15 Temmuz mahallerinde yoğunluğunun arttırılması yönündeki itirazı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Bu ay Şehitkamil Belediye Meclisi’nde görüşülen vatandaşların yoğunluğun arttırılması yönündeki imar tadilatına ilişkin madde CHP’li belediye meclis üyelerini ikiye bölmüştü. CHP’den bazı meclis üyeleri kabul oyu kullanırken, bazı meclis üyeleri de red oyu vermişti. AK Parti grubunun red oyu verdiği karar yoğunluğun arttırılmaması yönünde oy çokluğu ile kabul edilmişti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen madde Şehitkamil İlçe Meclisi’nde görüşüldüğü şekliyle oy birliği ile kabul edildi.
CHP O İSİMLERE RED VERDİ
Şahinbey ilçesinde bulunan Yukarıbayır Mahallesi 42 nolu sokak ismi Şehit İbrahim Özkıdır, 25 Aralık ve Tekstilkent Mahalleri sınırları içerisinde bulunan parka Hasan Celal Güzel Spor Vadisi, Şehitkamil ilçesinde bulunan Atatürk Mahallesi 01086 nolu sokak ismi Nalbant Hasan Çavuş, 15 Temmuz Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Tenis Kompleksi Tesisine Mehmet Şimşek Tenis Kompleksi, Karacaoğlan Mahallesi’nde yapılan camiye Hz. Aişe camisi ismi verildi. CHP grubu Hasan Celal Güzel ve Mehmet Şimşek’in isimlerinin verilmesine red oyu verirken diğer isimlere kabul oyu verdi.
ÇETİN KARABIYIK

Bu makale 888 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA

Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler