Alış Satış
Dolar : 5.3332 5.3546
Euro : 6.0671 6.0914
Sterlin : 6.8467 6.8975

Çalışacak engelli yokmuş!

Gaziantep İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2018 yılı 4. olağan toplantısı, Vali Yardımcısı Halil Uyumaz Başkanlığında, Gaziantep Valiliği Atatürk toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıda istihdam hakkında bilgi veren Uyumaz, 2018 eylül ayı sonu itibariyle özel sektörde çalışan engellilerin doluluk oranının yüzde 91 olduğunu ancak çalışacak engelli bulmakta güçlük çekildiğini kaydetti.

2018-11-01 - 07:48 tarihinde eklendi.

Çalışacak engelli yokmuş!

ARTIŞ VAR

Toplantı hakkında açıklama yapan Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, “2018 yılı Eylül ayı sonu itibariyle 10 bin 740 işyeri ve eğitim kurumu ziyaret edildi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranına arttı. Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün 2018 yılı Eylül ayı sonu itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre işverenlerden alınan açık işlerde yüzde 6, işe yerleştirmede yüzde 18 oranında artış sağlandı. Aktif işgücünde; işe yerleştirme, meslek edindirme kursları, toplum yararına programlar ve girişimcilik alanlarında da bir önceki yılın verilerine kıyasen başarılı çalışmalar yapılmış olup yerel yönetimler, kamu kurumları için çevre temizliği, MEB Bağlı Okullarda temizlik ve güvenlik görevlisi alanında çalıştırılmak üzere toplam 6 bin 60 kişilik Toplum Yararına Programlar düzenlendi. Bu programlarla kamuya ciddi manada işgücü desteği sağlandı. Engelli istihdamı açsından bakıldığında 2018 Eylül sonu itibariyle kamuda 15 kurumda 143 kişi, özelde 234 işyerinde 586 kişi, toplamda 729 kişilik engelli kontenjan açığı bulunmakta. 2018 Eylül sonu itibariyle özel sektörde çalışması gereken engelli sayısının 3 bin 694 olduğu, 2018 Eylül sonu itibariyle özel sektörde çalışan engelli sayısının 3 bin 372 olduğu, 2018 Eylül sonu itibariyle özel sektördeki doluluk oranının yüzde 91 olduğu ancak çalışacak engelli bulmakta zorluk çekildiği, Aktif İşgücü Hizmetleri kapsamında toplam bin 168 program/kurs düzenlendiği, 4 bin 827 kadın ve 8 bin 383 erkek kursiyerin faydalandığı, 13 bin 210 katılımcının faydalandığı, işsizlik ödeneğine başvuran 12 bin 141 kişinin başvurusunun kabul edildiği ve ödenek bağlandığı tespit edildi” dedi.

İŞ’TE ANNE PROJESİ

İş’te Anne projesinden de bahseden Uyumaz, “İşgücü piyasasına girişte ve istihdamda kalma konusunda diğer gruplara göre daha dezavantajlı konumda bulunan kadınların desteklenmesi istihdamın artırılması ve işsizliğin önlenmesi için başlatılan İşte Anne Projesi; İŞKUR’un 81 İl Müdürlüğünde “İşte Anne Birimi” oluşturularak uygulanacaktır. Projeden yararlanacak kadınların, İş Kulübü bulunmayan illerde ise iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaları sağlanacaktır. Bu hizmetin ardından kurum tarafından en az yüzde 50 istihdam garantili olarak düzenlenecek mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından faydalanmalarına imkan tanınacaktır. İş’te Anne projesi kapsamında SANKO Tekstil firması ile “Konfeksiyon İşçisi” mesleğinde, hedef kitlede yer alan 13 kadının faydalanacağı İşbaşı Eğitim Programı başlatıldı. Gaziantep ili için 140 kadının bu projeden faydalanması sağlanacak. İşte Anne Projesi kapsamında sunulan destekten yararlanmak için katılma şartlarına kurs/program süresince haiz olunması gerekmekte olup ayrıca projeden yararlanacak kadınların kurs ve programlara katılmadan önce iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanması gerekmektedir. İşte Anne Projesi kapsamında sunulan destekten, sosyal yardım ya da sosyal ve ekonomik destek alan kadınlar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddetle mücadele alanında hizmet sunan kuruluşlarından faydalanan kadınlar öncelikli olmak üzere Genel Müdürlük tarafından belirlenecek gruplar içerisinde yer alan diğer kadınlar da yararlanabilecek. Projede yalnızca 0-15 yaş arasında çocuğu olan kadınlar yararlanabilecek olup çocuğun proje devam ederken 15 yaşını tamamlaması projeden yararlanmaya engel olmayacaktır. Kadınların evlatlık edindiği çocukları için de destekten yararlanma hakkı bulunmaktadır. İşte Anne projesinden yararlanan kadınlara günlük 70 TL cep harçlığı verilecek olup “Sanayi Sektöründe Mesleklerde Düzenlenen Mesleki Eğitim Kurslarına ve İmalat Sektöründeki Mesleklerde Düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına katılan kadınlara 400 TL çocuk bakım desteği de ayrıca ödenebilecek. Proje en az yüzde 50 istihdam garantili mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarında uygulanacaktır.”

MEHMET İSKENDER KARACA  

Bu makale 676 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA

Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler