Alış Satış
Dolar : 5.3574 5.3789
Euro : 6.0955 6.1199
Sterlin : 6.7681 6.8183

Eylem Planı hazır

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Trafik Kazalarını Önleme Planı Çerçevesi’nde hazırlanan “100 Günlük Eylem Planı”nın sonuçlarını açıkladı. Emniyet Müdürü Karaduman, 100 günlük yoğun eğitim ve denetim faaliyetleri sonucu, trafik kazalarının sayısı ile mal ve can kayıplarında önemli azalma meydana geldiğini söyledi.

2018-11-20 - 12:06 tarihinde eklendi.

Eylem Planı hazır

CANAVARA FREN!

 

Karaduman, yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığınca açıklanan Trafik Kazalarını Önleme Planı Çerçevesinde “100 günlük eylem planı” ile ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında yüzde 2 oranında azaltılması, hız ve emniyet kemeri denetimleri etkinliğinin arttırılması amaçlandı. Bu kapsamda Gaziantep’te 2017 Ağustos ve Eylül dönemlerinde 4 ölümlü, 607 yaralanmalı kaza meydana gelirken 2018’de ise Ağustos ve Eylül dönemlerinde 1 ölümlü, 589 yaralanmalı kaza meydana geldi. Ölümlü kaza sayısında yüzde 300, yaralanmalı kaza sayısında ise yüzde 3 oranında azalma sağlandı” dedi.

 

EMNİYET KEMERİ YÜZDE 75 CAN GÜVENLİĞİ SAĞLAR

 

Eylem planının 27 Kasım’da sona ereceğini ifade eden Emniyet Müdürü Karaduman, şöyle devam etti: “8 Ağustos’ta, İçişleri Bakanlığı Türkiye geneli 100 günlük eylem planı başlattı. Bu eylem planının amacı, geçmiş yıllardaki aynı yıl ve dönem için trafik kazalarında iyileşme sağlamak, ölümlü trafik kazalarını azaltma, vatandaşları bilgilendirmek, özellikle emniyet kemeri kullanımını arttırmaktı. Kazayı önlemeye çalışıyorsunuz ama kaza bir şekilde oluyor. Emniyet kemeri yüzde 75 can güvenliği sağlar. Bu şimdiye kadar yapılan çalışmalarda çıkan net bir rakamdır.

 

45 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ

 

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz çalışmada yaşam çadırı kurduk.  Orada gelen sürücülere 6 dakikalık bir film gösteriyoruz. Bu film gösteriminde emniyet kemerinin önemini, uykulu olarak kullanılan araçların risklerini anlatıyoruz. Bu kapsamda 458 tane eğitim faaliyeti düzenleyip bin 374 tane vatandaşa birebir anlattık.  Umuma açık yerlerde trafik eğitimleri yapılsın denilmişti. Bu kapsamda 47 ayrı eğitim faaliyetinde 2 bin 145 sürücüye eğitim verildi. Çocuk trafik eğitim parkında zaten sürekli eğitim veriliyor. 340 ayrı faaliyette bulup 18 bin 500 öğrenciye eğitim verdik. İldeki öğretmenlere duyarlılık ve farkındalık için 20 ayrı eğitim faaliyetinde 7 bin 234 MEB’de görev yapan öğretmene seminer verildi. Camilere giderek namazdan önce trafikte duyarlılık, sabır hoşgörü ve kurallara uyma ile ilgili 3 faaliyette 3 bin 300 vatandaşa seminer verildi.  Yetişkinlere yapılan 2 faaliyette 130 kişiye eğitim verildi. Yine okullarda 40 ayrı faaliyette bin 536 öğretmende öğrenci eğitim verildi. Toplamda bin 1108 faaliyette 45 bin 219 vatandaşa birebir ulaşıldı.”

 

EHLİYETİ 2 AY SÜREYLE ALINACAK

 

Trafik kazalarını önlemek için alkol, hız ve kırmızı ışık denetimlerini yoğun şekilde sürdürdüklerini bildiren Karaduman, şunları söyledi: “26 Ekim’de yürürlüğe giren kanun değişikliğinde de hız limitlerine uymayanlar için daha önce iki cezamız vardı. Şimdi yüzde 50’yi aşanlar için üçüncü bir ceza olarak 1000 lira ceza eklendi. 1 yılda 3 defa ışık ihlali yapanın ehliyeti 2 ay süreyle geri alınacak.

 

564 BİN 840 LİRA PARA CEZASI UYGULANDI

 

Emniyet kemeri denetimleri çerçevesinde 2018 yılı içerisinde toplam 109 bin 224 araç kontrol edildi.5 bin 230 sürücüye 564 bin 840 lira para cezası uygulandı. Araç içerinde bulunan 38 yolcuya ise 4 bin 104 lira para cezası verildi.

 

4 TANE ARACA DRİFT CEZASI

 

Gaziantep’te vatandaşların en rahatsız olduğu konuların başında gürültü kirliliği ve drift atan araçlarla ilgili genel bir problem var. Şimdiki gelen yaptırım ile ceza 5 bin liraya çıkarılarak aracın bağlanması ve sürücü belgesinin de 2 ay alınması eklendi. Bununla ilgili ise 4 tane araca cezai işlem uygulandı.

 

ÖLÜMLÜ KAZALARDA YÜZDE 300 İYİLEŞME VAR

 

Ölümlü kazalar geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 300’e varan bir iyileşmemiz var. Bu da bizim için sevindirici bir sonuç. 2017 yılında il içinde 13’tane ölümlü kazamız var bu yıl ise şu ana kadar 10 tane ölümlü kaza var.

 

258 SERVİS ARACINA CEZA KESİLDİ

 

Gaziantep’te faaliyet gösteren toplam 1300 adet okul servis aracı bulunmaktadır. Bu eğitim ve öğretim döneminde bugüne kadar 2 bin 779 araç denetime tabi tutulmuş olup, her araç en az iki defa denetime tabi tutulmak suretiyle denetlenmiş ve bu araçlardan 258 araca değişik maddelerden cezai işlem uygulanmıştır. Yine kanun değişikliği ile ilgili belgesiz taşımacılık yapanlara 5 bin lira para cezası ve aracın 2 ay trafikten men cezası geldi. Korsan taşımada mücadelede oldukça caydırıcı bir yaptırım oldu. Ağustos, Eylül dönemlerinde 1106 tane öğrenci taşıma servis sürücülerine eğitimler verdik. Her yıl bu eğitimleri yeniliyoruz. Servislerin karıştığı kazalarda toplam kazaların binde 2’sine tekabül ediyor. Bu yıl içerisinde ağır kazalarımız olmadı.

 

KIŞ TEDBİRLERİMİZİ ALACAĞIZ

 

Kış tedbirleri ile ilgili tüm kurumların katılacağı kış tedbirleri toplantısı yapacağız. Mevcut durumu analizi yaparak kurumlara arası işbirliğiyle tedbirlerimizi alacağız. Sorun yaşadığımız yerleri tespit ettik. Ekipler sahada çalışmalarına devam ediyor. Kritik gördüğümüz her yerde ekipler orada konuşlandıracak. Bu konuda da eğitimler devam edecek” diye konuştu.

 

ÇETİN KARABIYIK

Bu makale 669 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Tesis üretime başladıTesis üretime başladı
  Güncel Haber
  GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi tarafından yatırımı gerçekleştirilen Biyogaz Üretim Tesisi, Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 günlük icraat programına alındı.
 • Cep telefonu hırsızları tutuklandıCep telefonu hırsızları tutuklandı
  Güncel Haber
  GAZİANTEP'te, hastanede tedavi gören hastaların cep telefonunu çalan A.Ç. ve M.S. polisin yaptığı operasyonla yakalandı, 2 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
 • 'Beyran' soğuk algınlığı yaşayanların imdadına yetişiyor'Beyran' soğuk algınlığı yaşayanların imdadına yetişiyor
  Güncel Haber
  UNESCO tarafından gastronomi dalında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Gaziantep'in tescilli lezzetleri arasında yer alan 'beyran', kışın soğuk algınlığı yaşayanlar için de yardımcı niteliğinde. Hazırlanışı saatler süren beyran özellikle sabah erken saatlerinde tüketiliyor.
 • Şehitler anısına yetiştirilen zeytin fideleri toprakla buluştuŞehitler anısına yetiştirilen zeytin fideleri toprakla buluştu
  Güncel Haber
  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu Afrin Zaferi’nin Hatırasını yaşatmak ve Zeytin Dalı Harekatı’nda vatan için şehit olan vatan evlatlarımızın aziz hatıraları anısına yetiştirdiği Zeytin Fidanlarını toprakla buluşturdu.
 • Kayınbabası damadını vurduKayınbabası damadını vurdu
  Güncel Haber
  Gaziantep’te sabah saatlerinde meydana gelen olayda Eray Altunbaş( 31) Kayınbabası Mithat kurt ile bilinmeyen bir sebebpten dolayı aralarıında tartışma çıktı.
 • CHP şokta!CHP şokta!
  Güncel Haber
  İYİ Parti ve CHP arasında yerel seçimler için işbirliği sağlanarak ittifak oluştu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün tıkanan görüşmelerde son noktayı koydu. Görüşmelerin ardından İYİ Parti’ye bırakılan büyükşehirler arasında Gaziantep’te yer aldı. Gaziantep'in İYİ Parti’ye bırakılması kararı Gaziantep CHP’de adeta soğuk duş etkisi yarattı. Dün CHP İl yönetimi acil bir toplantı gerçekleştirdi ve toplu olarak istifa edip etmeyeceklerine cumartesi yapacakları toplantı sonrasında karar verecekleri öğrenildi.
 • Evine ışık düştüEvine ışık düştü
  Güncel Haber
  3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde AK Parti Milletvekili Nejat Koçer’e “Engelliler gününde evime bir ışık düşsün” diyerek sosyal medya üzerinde yardım çağrısında bulunan engelli vatandaş Enver Avşar, Koçer’in girişimleriyle iş sahibi oldu. Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’ne hizmetli olarak atanan Avşar, “Yüzde 40 engelli raporum var. E- KPSS’den de 89 aldım. Bir takım aksiliklerden dolayı iki buçuk yıldır bekliyordum. Vekilimizin sayesinde işlemler hızlandı. Şu an kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Allah kendisinden razı olsun” dedi. Milletvekili Koçer de Avşar’ın işe başlamasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.
 • Hızına yetişilmiyorHızına yetişilmiyor
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’i tanıtmaya devam ediyor. Gaziantep Valisi Davut Gül ile birlikte Ankara’ya çıkartma yapan Başkan Şahin bir günde 3 bakan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’nı ziyaret ederek projelerini anlattı.
 • Acı haber geldi! ŞEHİDİMİZ VARAcı haber geldi! ŞEHİDİMİZ VAR
  Güncel Haber
  ZEYTİN Dalı Harekatı ile terör unsurlarından arındırılan Afrin'de görevli Türk askerlerine Tel Rıfat bölgesinden ateş açıldı, 1 asker şehit oldu. Bölgedeki TSK unsurları tarafından derhal yanıt verildi ve belirlenen terörist hedefleri yoğun ateş altına alındı.
 • Başkan Fadıloğlu’nun ziyareti mutlu ettiBaşkan Fadıloğlu’nun ziyareti mutlu etti
  Güncel Haber
  Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında evine konuk olduğu 78 yaşındaki Ayşe Mercan’ın yüzünü güldürdü. Belediye Başkanını evinde ağırlamanın sevincini yaşayan Ayşe Mercan, Başkan Fadıloğlu’na yoğun ilgi gösterdi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA

Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler