Alış Satış
Dolar : 5.3999 5.4216
Euro : 6.1562 6.1809
Sterlin : 6.9320 6.9835

Duvarları kaldırın!

İhracat şampiyonu halıcılar, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerindeki gümrük duvarlarından şikayetçi. Avrupa mallarının serbestçe girdiği bu pazarlarda, Türk mallarından gümrük alınması haksız rekabete yol açıyor.

2019-01-07 - 08:32 tarihinde eklendi.

Duvarları kaldırın!

PAZARLARIMIZ 

TEHLİKEYE GİRDİ 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Selahattin Kaplan, Türk halı ihracatçıları olarak, gümrük duvarları nedeniyle Ortadoğu, Orta Asya, Rusya ve Kuzey Afrika gibi çok önemli pazarları kaybetme tehlikesi yaşadıklarını söyledi.  

 

GAZİANTEP BİRİNCİ, 

İSTANBUL İKİNCİ  

 

Türkiye’nin halı ihracatı 2018 yılında yüzde 4,7 oranında artarak 2 milyar 266 milyon dolar olarak geçekleşti. İhracatın yüzde 65,5’lik payı yani 1,5 milyar dolarlık kısmı Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birlikleri tarafından yapıldı. İl bazında ise Gaziantep yüzde 68,4’lük pay ile 1 milyar 550 milyon dolar tutarında halı ihracatı gerçekleştirdi. İstanbul ise yüzde 22,1’lik pay ve 500 milyon dolarlık ihracat ile 2’inci sırada yer aldı. 

 

DUVARLAR YIKILMALI 

 

Gerek yurt içi gerekse de global piyasalardaki dalgalanmalara rağmen Türk halıcıların 2018 yılını da rekor ihracat rakamıyla kapattıklarını ifade eden TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Kaplan, “İhracattaki başarımızı her yıl daha da artırıyoruz. Hedefimiz bu başarıyı kalıcı hale getirmektir. Ancak, bazı sorunlarımız var. Yıllardır en büyük pazarımız olan ülkelerde artık karşımıza gümrük duvarları çıkıyor. Avrupa’dan gelen mallar gümrüksüz o ülkelere girerken biz gümrük ödemek zorunda kalınca rekabet edemiyoruz” diye konuştu. 

 

AB MALLARINA GÜMRÜK YOK

 

Kaplan şöyle devam etti: “2018 Yılında halıcılar olarak en fazla İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Irak, Suudi Arabistan ve Almanya’ya ihracat yapmışız. Geleneksel pazarlarımız olan Kuzey Afrika’daki Tunus, Fas, Cezayir, Libya gibi ülkelere olan ihracatımız gümrük duvarlarına takılıyor. Bu ülkelerle serbest ticaret anlaşmamız olmasına rağmen, Avrupa’dan gelen ürünler bu ülkelere serbest girerken biz gümrük ödemek zorunda kalıyoruz. Burada büyük bir haksızlık var. Yine Irak’ta aynı sorunlar yaşıyoruz. Diğer taraftan Rusya ve Orta Asya ülkelerinde eskiden pazarda sadece biz vardık. Şimdi bizler burada da gümrük duvarları ile karşılaşıyoruz. Özbekistan’da üretilen halılar Rusya ve Türk Cumhuriyetlerine gümrüksüz girerken, bizler gümrükler nedeniyle pazar daralması yaşıyoruz.”

 

HALICILAR BATI 

ÜLKELERİNE YÖNELDİ

 

Gümrük vergileri nedeniyle daralma yaşanan pazarların ihracatçılar için çok önemli olduğunu belirten Başkan Kaplan, sorunun çözülmesinin sektörün geleceği açısından çok büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Kaplan, “2018 yılı ihracat rakamlarını analiz ettiğimizde, pazarın batıya kaydığını görüyoruz. Herkes batı ülkelerine yönelince, bu sefer rekabet yoğunlaşıyor. Aşırı rekabet ortamında da kar marjları çok düşüyor. Bizim sektörümüzün rahatlaması için geleneksel pazarlarımızı elimizde tutmamız gerekir. Gümrük duvarları ile ilgili sorunların çözülmesi gerekir. Avrupa’dan gelen mallara gümrük yok, bize var. Bu duvarları kaldırmalıyız” şeklinde açıklamada bulundu.

 

“EN ÇOK AMERİKA’YA 

HALI SATIYORUZ”

 

En çok ihracat yapılan bölgenin Ortadoğu ülkeleri olduğunu ifade eden Selahattin Kaplan, “720 milyon dolar ile Ortadoğu ülkeleri ilk sırada yer alıyor.  Bunu 604 milyon dolar ile Amerika ülkelerinin takip ediyor. Üçüncü sırada bulunan Avrupa ülkelerine yönelik ihracat ise 443 milyon dolar gerçekleşti. Ülke bazından baktığımız zaman ise Türkiye’den 173 ülkeye halı ihracatı gerçekleştiriliyor. Bunun yüzde 24,8’lik kısmı 563 milyon dolarlık değer ile Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılıyor. Yani en çok Amerika’ya halı satıyoruz. Bu, Türk Halı Sektörü açısından uzak ve zor bir pazar bulunmadığını, doğru strateji ve faaliyetlerle mal satılamayacak ülkenin bulunmadığını gösterir” diye konuştu.

Bu makale 213 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • GKV’liler Mesleki Tanıtım GezisindeGKV’liler Mesleki Tanıtım Gezisinde
  Güncel Haber
  GAZİANTEP Kolej Vakfı Özel Okulları mesleki tanıtım çalışmalarına düzenlediği çeşitli söyleşilerle devam ederken öğrencilerini sahaya indirerek alan incelemesi yapmayı da sürdürüyor. Narlı'da bulunan Çimko Çimento fabrikasını ziyaret eden öğrenciler mühendislerden sektörle ilgili bilgiler alarak merak ettikleri konuları sorma şansı buldu.
 • ''Babam duymasın''''Babam duymasın''
  Güncel Haber
  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Habertürk televizyonundaki canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Akılda Kalan programına konuk olan Bakan Gül, çocukluğundan Osmanlı'nın yetiştirdiği son alimlerden olan büyükbabasına, siyasete atılmasından politik yaşamındaki dönüm noktalarına hakkında merak edilenleri anlattı.
 • Projesini hazırlayan gelsinProjesini hazırlayan gelsin
  Güncel Haber
  Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) 2019 yılı proje teklif çağrısına ilişkin mali destek programları hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. İKA Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, İKA tarafından 2019 yılında belirlenen alanlardaki projelere 24 milyon lira destek verileceğini söyledi.
 • İttifakın kafası karışık!İttifakın kafası karışık!
  Güncel Haber
  Millet İttifakının Büyükşehir Belediye Başkan Adayının kim olacağı ile ilgili belirsizlik devam ederken, çelişkili açıklamalar kafaları karıştırıyor.
 • En huzurlu bölgeyiz!En huzurlu bölgeyiz!
  Güncel Haber
  Bireysel silahlanmaya dikkat çekmek isteyen Umut Vakfı, Türkiye’nin bölgelere göre şiddet haritasını çıkardı. Buna göre, 2018 yılı içerisinde silahlı olaylar en fazla İç Anadolu Bölgesinde artarken, en düşük artış Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gerçekleşti.
 • Milletvekili Kaplan, Feray Şahin cinayetini meclise taşıdıMilletvekili Kaplan, Feray Şahin cinayetini meclise taşıdı
  Güncel Haber
  CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 2017 yılında Mersin’de işlenen Feray Şahin cinayeti zanlısı polis memuru Fatih Burak A.’nın tahliye edilmesiyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için meclise bir soru önergesi sundu.
 • Adaylık karmaşasında son noktayı Koray Aydın koyduAdaylık karmaşasında son noktayı Koray Aydın koydu
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP ile İYİ Parti ittifakının adayı henüz belirlenemedi. İki parti arasında yapılan görüşmelerde Gaziantep'te çıkacak olan adayın İYİ Parti tarafından belirleneceği açıklanırken, son günlerde kentte gösterilecek adayın daha önce 3 dönem bu görevi yapan ve ardından HDP Gaziantep ve İstanbul milletvekili olarak TBMM'ye giren Celal Doğan olacağı iddia edildi.
 • Gaziantep'te feci kazaGaziantep'te feci kaza
  Güncel Haber
  GAZİANTEP'te, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, karşı şeritte ilerleyen hafif ticari araca çarptı. Kazada hafif ticari araçta bulunan 4 kişi yaralandı.
 • Gaziantep Milletvekillerinden Bakan Çavuşoğlu’na ZiyaretGaziantep Milletvekillerinden Bakan Çavuşoğlu’na Ziyaret
  Güncel Haber
  AK Parti Gaziantep Milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu makamında ziyaret edip istişarede bulundular.
 • FETÖcü öğretmen gaybubet evinde yakalandıFETÖcü öğretmen gaybubet evinde yakalandı
  Güncel Haber
  Samsun'da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında aranan öğretmen Gaziantep'te saklandığı gaybubet evinde yakalanarak Samsun'a getirildi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA

Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler