Alış Satış
Dolar : 5.3999 5.4216
Euro : 6.1562 6.1809
Sterlin : 6.9320 6.9835

Uyuşturucu ile mücadele devlet politikasıdır

Gaziantep uyuşturucu ile mücadele bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirildi. Akıllı telefon uygulaması ‘Uyuma’ ile uyuşturucu suçlarını polise tek tuşla ihbarda bulunabilecekleri konusunda da bilgilendirmede bulunan Vali Gül, “Whatsapp ihbar hatlarımız da var. Polisimiz de, askerimiz de, bizler de Gaziantep’in daha yaşanabilir hale gelmesini istiyoruz” dedi.

2019-01-09 - 08:42 tarihinde eklendi.

Uyuşturucu ile mücadele devlet politikasıdır

Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezinde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, il protokolü ve muhtarların katılımları gerçekleştirilen toplantı, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Şubesi, İl Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sunumlar ile başladı.

CUMHURBAŞKANININ TALİMATI VAR

Sunumlar sonrasında muhtarlara hitap eden Vali Gül, uyuşturucu ile mücadelenin “devlet politikası” olduğunu belirterek Cumhurbaşkanımızın bu konuda talimatları olduğunu ve bu kapsamda bir araya gelindiğini dile getirdi.

BU MESELEYE İSTATİSTİK OLARAK DA BAKMIYORUZ

Gaziantep’in uyuşturucu kullanımı konusunda ilk sıralarda olmadığını söyleyen Vali Gül, “Şu anda dünyada, Türkiye’de, Gaziantep’te böyle bir sorun var. Rakamlara bakıldığında Gaziantep uyuşturucunun çok kullanıldığı, çok satıldığı bir şehir değil. İlk onun içerisinde Gaziantep’in olmadığını gördük. Tabi ki bu bizde uyuşturucu olmadığı, satılmadığı, kullanılmadığı anlamına gelmiyor. Bu meseleye istatistik olarak da bakmıyoruz. Bir kişi bile bağımlıysa bununla mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Bu anlamda bir kişinin dahi heba edilmesine asla müsaade etmeyiz” dedi.

GAZİANTEP ŞANSLI BİR ŞEHİR

Gaziantep’in şanslı bir şehir olduğunu belirten Vali Gül, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi’nin Türkiye’de olmayan bir merkez olduğunu belirterek uyuşturucu ile mücadelenin sadece polisiye mücadele olmadığı, ilçe belediyelerin yaptıkları sosyal ve kültürel faaliyetlerin gençlerin, kadınların, çocukların uyuşturucuya yönelmesini engellediğini ifade etti.

OKULLARDA CİDDİ ÇALIŞMA YAPIYORUZ

Gaziantep’teki tüm kurum ve kuruluşların, belediyelerin, STK’ların, muhtarların yaptıkları hizmet ve faaliyetlerin, sosyal tesisler, kurs merkezlerinde verilen hizmetlerin uyuşturucu ile mücadeleye katkı sunduğunu bildiren Vali Gül, çocukların yeterli derecede sosyal, kültürel, sportif faaliyetlere yönlendirilmesinin uyuşturucu ile mücadelede sağlam adımlar atılmasında önem arz ettiğini dile getirdi. Okullarda güvenlik konusunda ciddi çalışmaların yapıldığını da vurgulan Vali Gül, “Önemli, riskli okullara ilk defa güvenlik personeli verildi. Yine büyükşehir ve ilçe belediyelerin katkıları ile kamera sistemi kurulmaya başlandı. Bunlar kent güvenlik sistemine entegre edildi. Kalanlar da en kısa sürede entegre edilecek. Böylelikle okullarımızın önünde sıkıntı var mı yok mu görebileceğiz. Suç işlenmesini arzu etmiyoruz ama işlenen suçları kontrol edebileceğiz. Metruk binalarımızı belediyelerimiz yıkmaya başladı. Yine belediyelerimizle okul spor kulüpleri kurduruyoruz. Lisanslı sporcularımız olsun istiyoruz. Lisanslı sporcularımızın spor yapabilecekleri ortam oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

AMACIMIZ ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI BÜYÜMESİ, UYUŞTURUCUYA BULAŞMAMASI

Vali Gül, “Amacımızı çocuklarımızın sağlıklı büyümesi, uyuşturucuya bulaşmaması ama uyuşturucuya bulaşırsa da tedavisi mümkün. Bunun için hepimize görevler düşüyor. Özellikle mahalle ölçeğinde bakkalı, eczacısı, muhtarı hep birlikte el ele vererek aileleri uyarıp uyuşturucu kullanan çocuklarımızı, vatandaşlarımızı tedavi merkezlerine yönlendirmemiz lazım” dedi.

‘UYUMA’ İLE TANIK OLDUĞUNUZ UYUŞTURUCU SUÇLARINI POLİSE İHBAR EDEBİLİRSİNİZ

Akıllı telefon uygulaması ‘Uyuma’ ile uyuşturucu suçlarını polise tek tuşla ihbarda bulunabilecekleri konusunda da bilgilendirmede bulunan Vali Gül,  “Whatsapp ihbar hatlarımız da var. Polisimiz de, askerimiz de, bizler de Gaziantep’in daha yaşanabilir hale gelmesini istiyoruz. Gaziantep huzurlu, güvenli bir şehir. Daha güvenli olabilmesi için hep birlikte çalışacağız. Aile çocuğuna sahip çıkacak, arkadaşları birbirine sahip çıkacak, çocukların spor yapabileceği iyi bir ortam sağlayacağız. Gaziantep’te Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün var olan 35 tesise ilaveten 26 yeni tesis daha yapılıyor. Gaziantep’in bugünü dünden daha iyi, yarını da bugünden daha iyi olacak. El ele vereceğiz. Daha çok spor alanımız olacak, çocuklarımıza daha çok dokunacağız. Daha çok sosyal kültürel faaliyetlerimiz olacak” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

BU TESİSİMİZİ AMERİKA’DAKİ BİR MODELDEN ESİNLENEREK OLUŞTURDUK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay ise, “158 yataklı Hidayet Topçuoğlu tesisimiz var. Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezimiz var. 18 yaş altı çocuklarımız özellikle erkek çocuklarımız yatarak tedavi edilmektedir. Suça eğimli çocuk ve ergenlerimizi maddeden uzaklaştırmak istiyoruz. Bugüne kadar 2 bin 362 hastamız Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezimizden tedavi almıştır. Ulaşılan hasta sayısı 2016 yılında 426, 2017 yılında 502, 2018 yılında 420’dir. Yatılı olarak tedavi gören çocuklarımıza baktığımızda 2016 yılında 186, 2017 yılında 156, 2018 yılında 182. Bu tesisimizi Amerika’daki bir modelden esinlenerek oluşturduk. Amacımız meslek edindirme kursları ile tedavinin bir alanda yürütülmesidir. Maddeden arındırılmış kişiler için önemli olan takiplerinin sağlanabilmesidir. Sigara kullanma yaşı ne kadar küçülürse maddeye geçiş de o kadar hızlandığını görüyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ 

Bu makale 140 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • GKV’liler Mesleki Tanıtım GezisindeGKV’liler Mesleki Tanıtım Gezisinde
  Güncel Haber
  GAZİANTEP Kolej Vakfı Özel Okulları mesleki tanıtım çalışmalarına düzenlediği çeşitli söyleşilerle devam ederken öğrencilerini sahaya indirerek alan incelemesi yapmayı da sürdürüyor. Narlı'da bulunan Çimko Çimento fabrikasını ziyaret eden öğrenciler mühendislerden sektörle ilgili bilgiler alarak merak ettikleri konuları sorma şansı buldu.
 • ''Babam duymasın''''Babam duymasın''
  Güncel Haber
  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Habertürk televizyonundaki canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Akılda Kalan programına konuk olan Bakan Gül, çocukluğundan Osmanlı'nın yetiştirdiği son alimlerden olan büyükbabasına, siyasete atılmasından politik yaşamındaki dönüm noktalarına hakkında merak edilenleri anlattı.
 • Projesini hazırlayan gelsinProjesini hazırlayan gelsin
  Güncel Haber
  Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) 2019 yılı proje teklif çağrısına ilişkin mali destek programları hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. İKA Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, İKA tarafından 2019 yılında belirlenen alanlardaki projelere 24 milyon lira destek verileceğini söyledi.
 • İttifakın kafası karışık!İttifakın kafası karışık!
  Güncel Haber
  Millet İttifakının Büyükşehir Belediye Başkan Adayının kim olacağı ile ilgili belirsizlik devam ederken, çelişkili açıklamalar kafaları karıştırıyor.
 • En huzurlu bölgeyiz!En huzurlu bölgeyiz!
  Güncel Haber
  Bireysel silahlanmaya dikkat çekmek isteyen Umut Vakfı, Türkiye’nin bölgelere göre şiddet haritasını çıkardı. Buna göre, 2018 yılı içerisinde silahlı olaylar en fazla İç Anadolu Bölgesinde artarken, en düşük artış Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gerçekleşti.
 • Milletvekili Kaplan, Feray Şahin cinayetini meclise taşıdıMilletvekili Kaplan, Feray Şahin cinayetini meclise taşıdı
  Güncel Haber
  CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 2017 yılında Mersin’de işlenen Feray Şahin cinayeti zanlısı polis memuru Fatih Burak A.’nın tahliye edilmesiyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için meclise bir soru önergesi sundu.
 • Adaylık karmaşasında son noktayı Koray Aydın koyduAdaylık karmaşasında son noktayı Koray Aydın koydu
  Güncel Haber
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP ile İYİ Parti ittifakının adayı henüz belirlenemedi. İki parti arasında yapılan görüşmelerde Gaziantep'te çıkacak olan adayın İYİ Parti tarafından belirleneceği açıklanırken, son günlerde kentte gösterilecek adayın daha önce 3 dönem bu görevi yapan ve ardından HDP Gaziantep ve İstanbul milletvekili olarak TBMM'ye giren Celal Doğan olacağı iddia edildi.
 • Gaziantep'te feci kazaGaziantep'te feci kaza
  Güncel Haber
  GAZİANTEP'te, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, karşı şeritte ilerleyen hafif ticari araca çarptı. Kazada hafif ticari araçta bulunan 4 kişi yaralandı.
 • Gaziantep Milletvekillerinden Bakan Çavuşoğlu’na ZiyaretGaziantep Milletvekillerinden Bakan Çavuşoğlu’na Ziyaret
  Güncel Haber
  AK Parti Gaziantep Milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu makamında ziyaret edip istişarede bulundular.
 • FETÖcü öğretmen gaybubet evinde yakalandıFETÖcü öğretmen gaybubet evinde yakalandı
  Güncel Haber
  Samsun'da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında aranan öğretmen Gaziantep'te saklandığı gaybubet evinde yakalanarak Samsun'a getirildi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA

Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler