Alış Satış
Dolar :
Euro :
Sterlin :

TARİHLER BELLİ OLDU

AK Parti’nin beklenen kongre takvimi belli oldu. 4 Temmuz’da başlayacak olan süreçle birlikte 19-26 Temmuz’da delege, 19- Ağustos-12 Kasım tarihlerinde ilçe kongreleri, 18 Kasım-25 Şubat 2018 tarihleri arasında ise il kongreleri yapılacak.

2017-07-03 - 08:23 tarihinde eklendi.

TARİHLER BELLİ OLDU

AK Parti’nin beklenen kongre takvimi belli oldu. 4 Temmuz’da başlayacak olan süreçle birlikte 19-26 Temmuz’da delege, 19- Ağustos-12 Kasım tarihlerinde ilçe kongreleri, 18 Kasım-25 Şubat 2018 tarihleri arasında ise il kongreleri yapılacak.

AK Parti’nin merakla beklenen kongre takvimi belli oldu. Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan MKYK toplantısında tarihler netleşti. MKYK toplantısının ardından İl Başkanlarına kongre takvimi Erdoğan tarafından il başkanlarına açıklandı. Kongreler 4 Temmuz’da başlayacak ve 25 Şubat’ta sona erecek. Delege seçimleri 19-26 Temmuz tarihlerinde, ilçe kongreleri 19 Ağustos-12 Kasım tarihlerinde, il kongreleri ise 18 Kasım-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

KÖKLÜ DEĞİŞİM OLACAK

16 Nisan referandumunun ardından AK Parti’de beklenen kongre takvimi açıklandı. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından teşkilatlarda yapılan değişikliklerin ardından, köklü değişim noktasında bu kongreler büyük önem taşıyor. Teşkilatların yenilenmesi için çalışma yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Mayıs’ta yeniden partinin genel başkanı olduğunda kongrelerde yapılacak değişikliklerin sinyalini verdi. Ayrıca, başarılı teşkilatların devam edeceğini, yorulan teşkilatların da değişeceği mesajı çok net ortaya koyuldu.

İNİSİYATİF MKYK’DA

Bugüne kadar girilen tüm seçimlerde büyük başarı ortaya koyan Gaziantep teşkilatlarında değişim olup olmayacağı merak konusu. Bu dönem kongrelerde ilçe başkanlığı için kriterler arasında 3 dönem kurula olma ihtimali yüksek. Ancak 3 dönem kriterinin MKYK’nın inisiyatifinde olacağı öğrenildi.

ADAY OLMASINLAR

Bu dönem ilçe kongrelerinde mevcut ilçe başkanlarının milletvekilliği, belediye başkanlığı, meclis üyeliği düşünmesi halinde aday olmamalarının önerilebileceği belirtildi. 2019 seçimlerine güçlü kadrolarla girmek isteyen AK Parti, ilçe yöneticisi olacak isimlerinde yönetime aday olmamaları için öneride bulunabilir. Ayrıca yüzde 30 kadın ve yüzde 10 gençlik kotasının uygulanması noktasında bu kongreler daha sıkı tutulacak.

İL BAŞKANLARI NE OLACAK?

Bu dönem AK Parti Genel Merkezi birlikte yoluna devam edeceği il başkanına kongrelerden önce devam etmesi noktasında görev verecek. Ancak milletvekili, belediye başkanı adayı ya da yorulan il başkanları yerine de kongrelerden önce atama yapabileceği düşünülüyor. Bu kararla ilgili henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak teşkilatlar arasında beklenen bir karar. Bu konunu önümüzdeki günlerde açığa kavuşturulması bekleniyor.

ÖZKEÇECİ’NİN AÇIKLAMA YAPMASI BEKLENİYOR

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan İl başkanları toplantısına katılan AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyup Özkeçeci’nin, bugün ilçe başkanlarıyla bir araya gelerek süreç ile ilgili bir toplantı yapması ve daha sonra detaylı bir açıklama yapması bekleniyor. Kongre takviminin net olarak açıklayacak olan Özkeçeci, aynı zamanda il ve ilçe başkanı olma kriterlerini de açıklaması bekleniyor.

DELEGE SEÇİMLERİ 19 TEMMUZ’DA

MKYK’da çıkan kongre takvimi Salı günü delege dağılım listelerinin ilanı ile başlayacak. Ardından 8 Temmuz’da delege seçmen listeleri ilan edilecek. 16 Temmuz’da ise kesinleşen delege listeleri açıklanacak. 19 Temmuz ile 26 Temmuz tarihleri arasında delege seçimleri mahallelerde yapılacak.

İLÇE SEÇİMLERİ 19 AĞUSTOS’TA

Beldesi olan illerde belde seçimleri 30 Temmuz’da başlayacak. Beldelerde seçimlerin bitirilmesi ve ilçe delegelerinin bitmesinin ardından tüm Türkiye’de ilçe kongreleri takvimine start verilecek. İlçe kongreleri 19 Ağustos’ta başlayacak ve 12 Kasım’da bitecek. 86 günlük süreçte yapılacak olan ilçe kongrelerinde Gaziantep’teki 9 ilçenin takvimi de önümüzdeki günlerde belli olması bekleniyor.

İL KONGRELERİ KASIM’DA BAŞLIYOR

AK Parti’de il kongrelerinin takvimi 18 Kasım’da başlayacak. İlçe kongrelerinde seçilecek delegelerin oy kullanacağı ve illeri yönetecek ana kademelerin belirleneceği il kongreleri 25 Şubat’a sona erecek. Gaziantep İl Teşkilatının kongresinin yılsonuna kadar yaparak, 2018 yılına yenilenmiş teşkilatları ile girmesi bekleniyor.

DELEGE KRİTERLERİ DE BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, il başkanları toplantısında teşkilatlarda seçilecek delegelerin sahip olması gereken kriterleri de açıkladı. 19 -26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak delege seçimlerinde şu özelliklere dikkat edilecek. Delege dağılımı mutlaka ilçenin demografik, bölgesel ve coğrafi yapısını temsil etmeli. Delege adayı olacak kişilerin ilçe başkanı ve yönetimiyle akrabalık, yandaşlık, hemşeri ya da her hangi bir mensubiyeti olmamalı. Seçilen delegeler kriterlere uygun seçilip seçilmediği genel merkez tarafından denetlenecek. 

 

ÇETİN KARABIYIK

Bu makale 1233 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Talip olduğum bir görev varTalip olduğum bir görev var
  Siyaset
  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez görevi bırakacak mısınız sorusuna cevap verdi. Mehmet Görmez, “O emanet, vakti, yeri ve zamanı geldiğinde teslim edilir. “Bu makamdan sonra talip olduğum makam vardır o da ilimdir” dedi.
 • HSK Bakan Gül Başkanlığında toplandıHSK Bakan Gül Başkanlığında toplandı
  Siyaset
  Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında toplandı.
 • Talip olduğum bir görev varTalip olduğum bir görev var
  Siyaset
  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez görevi bırakacak mısınız sorusuna cevap verdi. Mehmet Görmez,"O emanet, vakti, yeri ve zamanı geldiğinde teslim edilir. "Bu makandan sonra talip olduğum makam vardır o da ilimdir" dedi.
 • Gaziantepli 2 iş adamı hakkında flaş kararGaziantepli 2 iş adamı hakkında flaş karar
  Siyaset
  Gaziantep'te FETÖ/PDY’ye finans sağladıkları öne sürülen iki şirketin yetkilileri, düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.
 • 5 Bin 500 mülteciye eğitimler verildi5 Bin 500 mülteciye eğitimler verildi
  Siyaset
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kilis Öncüpınar ve Elbeyli Geçici Konaklama Merkezlerinde barınan Suriyeli mültecilere yönelik yapılan “Çevre ve Atıkların Ayrı Biriktirilerek Geri Kazanımının Sağlanması” projesi tamamlandı.
 • Peri'nin annesi vefat ettiPeri'nin annesi vefat etti
  Siyaset
  CHP Gaziantep eski il Başkanı Ali Peri'nin annesi Güney Peri (88) hayatını kaybetti. Gaziantep’te özel bir hastanede tedavi gören Güney Peri, öğle saatlerinde yaşamını yitirdi.
 • Gaziantep’te 13 polis göreve iade edildiGaziantep’te 13 polis göreve iade edildi
  Siyaset
  Gaziantep’te son Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile 13 polis göreve iade edildi. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisakı olduğu şüphesiyle açığa alınan 739 emniyet personeli görevlerine iade edildi.
 • Eski savaş uçakları turizmin hizmetindeEski savaş uçakları turizmin hizmetinde
  Siyaset
  Yıllarca Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) kullanıldıktan sonra envanterden çıkarılan F-4 tipi 2 savaş uçağı, Gaziantep'te parklarda sergileniyor.
 • Birleşmiş Milletler Dünyaya acı rakamı açıkladıBirleşmiş Milletler Dünyaya acı rakamı açıkladı
  Siyaset
  BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Stephan O'Brien, Rakka'dan 185 bin kişinin kaçtığını söyledi.
 • Yeni parti için çalışmalar başladıYeni parti için çalışmalar başladı
  Siyaset
  Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ, bir süredir yeni bir siyasi parti çalışmasını sürdürdüklerini belirterek, "Yeni bir milli merkezi teşkil edecek siyasi parti oluşumu ile ilgili çalışmalar başlamış durumdadır. Yeni bir partiden bahsediyoruz. Şartlar ne kadar hızlı olursa o kadar zamanda gerçekleşecek" dedi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Galip ÜNLÜKARA
Tatlı Puan
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler