Alış Satış
Dolar : 4.7174 4.7363
Euro : 5.5201 5.5422
Sterlin : 6.2866 6.3332

Birleşmiş Milletler Dünyaya acı rakamı açıkladı

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Stephan O'Brien, Rakka'dan 185 bin kişinin kaçtığını söyledi.

2017-07-05 - 07:36 tarihinde eklendi.

Birleşmiş Milletler Dünyaya acı rakamı açıkladı

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Stephan O'Brien, Rakka'dan 185 bin kişinin kaçtığını söyledi.
BM Genel Sekreter Yardımcısı Stephan O’Brien, Gaziantep BM İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. O’Brien, DEAŞ’a yönelik operasyonun başlatıldığı Rakka’dan şu ana kadar 185 bin kişinin kaçtığını ifade etti. BM olarak bu yıl ilk 6 ayda Suriye'de acil yardıma ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin kişiye ulaştıklarını söyleyen O'Brien, "Geçen yıla oranla Suriye’ye yaptığımız yardımlarda azalma var. Yüzde 50 civarında azalma var. Bizim yeni fonlara ihtiyacımız var. Bütün herkesin insani yardım anlamında üzerine düşeni yapması gerekiyor. Şu anda sahada fedakarca çalışan insani yardım görevlilerimiz var. Geçen yıl 66 insani yardım görevlimiz Suriye’deki saldırılarda öldü, 144 görevlimiz de yaralandı. Çok zor şartlarda yardım ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu yıl 2 milyon 300 bin kişiye acil yardım ulaştırdık" dedi.

Rakka'da insani bir krizin yaşandığını ve güvenlik sağlanamadığı için gerekli yardımları yeterince ulaştıramadıklarını aktaran O’Brien şöyle konuştu:

"Rakka’da şu anda devam eden operasyonlar var. Nisan ayından bu yana 185 bin kişi Rakka’dan kaçtı. Bu sayının artacağını bekliyoruz. Acil olarak o insanların suya ihtiyacı var. Bu büyük sıkıntı. Bu krizi çözmek için Türkiye ve diğer komşu ülkelerle görüşüyoruz. Yardım yapacak olsak bile şu anda orada çok büyük güvenlik problemi var. Rakka’dan kaçan insanlar için BM olarak biz merkezi bir tedarik noktası belirlemeye çalışıyoruz. Hem sivillerin güvenliği, hem de insani yardım görevlilerinin güvenliğini sağlayacak bir noktada yardımlarımızı ulaştırmak istiyoruz. Bunu da uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde yapmak istiyoruz. İşimizin zor olduğunu biliyoruz ve bu süreçte STK’ların desteğine ihtiyacımız olacak."

Bu makale 3542 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
 • Talip olduğum bir görev varTalip olduğum bir görev var
  Siyaset
  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez görevi bırakacak mısınız sorusuna cevap verdi. Mehmet Görmez, “O emanet, vakti, yeri ve zamanı geldiğinde teslim edilir. “Bu makamdan sonra talip olduğum makam vardır o da ilimdir” dedi.
 • HSK Bakan Gül Başkanlığında toplandıHSK Bakan Gül Başkanlığında toplandı
  Siyaset
  Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında toplandı.
 • Talip olduğum bir görev varTalip olduğum bir görev var
  Siyaset
  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez görevi bırakacak mısınız sorusuna cevap verdi. Mehmet Görmez,"O emanet, vakti, yeri ve zamanı geldiğinde teslim edilir. "Bu makandan sonra talip olduğum makam vardır o da ilimdir" dedi.
 • Gaziantepli 2 iş adamı hakkında flaş kararGaziantepli 2 iş adamı hakkında flaş karar
  Siyaset
  Gaziantep'te FETÖ/PDY’ye finans sağladıkları öne sürülen iki şirketin yetkilileri, düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.
 • 5 Bin 500 mülteciye eğitimler verildi5 Bin 500 mülteciye eğitimler verildi
  Siyaset
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kilis Öncüpınar ve Elbeyli Geçici Konaklama Merkezlerinde barınan Suriyeli mültecilere yönelik yapılan “Çevre ve Atıkların Ayrı Biriktirilerek Geri Kazanımının Sağlanması” projesi tamamlandı.
 • Peri'nin annesi vefat ettiPeri'nin annesi vefat etti
  Siyaset
  CHP Gaziantep eski il Başkanı Ali Peri'nin annesi Güney Peri (88) hayatını kaybetti. Gaziantep’te özel bir hastanede tedavi gören Güney Peri, öğle saatlerinde yaşamını yitirdi.
 • Gaziantep’te 13 polis göreve iade edildiGaziantep’te 13 polis göreve iade edildi
  Siyaset
  Gaziantep’te son Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile 13 polis göreve iade edildi. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisakı olduğu şüphesiyle açığa alınan 739 emniyet personeli görevlerine iade edildi.
 • Eski savaş uçakları turizmin hizmetindeEski savaş uçakları turizmin hizmetinde
  Siyaset
  Yıllarca Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) kullanıldıktan sonra envanterden çıkarılan F-4 tipi 2 savaş uçağı, Gaziantep'te parklarda sergileniyor.
 • Birleşmiş Milletler Dünyaya acı rakamı açıkladıBirleşmiş Milletler Dünyaya acı rakamı açıkladı
  Siyaset
  BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Stephan O'Brien, Rakka'dan 185 bin kişinin kaçtığını söyledi.
 • Yeni parti için çalışmalar başladıYeni parti için çalışmalar başladı
  Siyaset
  Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ, bir süredir yeni bir siyasi parti çalışmasını sürdürdüklerini belirterek, "Yeni bir milli merkezi teşkil edecek siyasi parti oluşumu ile ilgili çalışmalar başlamış durumdadır. Yeni bir partiden bahsediyoruz. Şartlar ne kadar hızlı olursa o kadar zamanda gerçekleşecek" dedi.
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler