Alış Satış
Dolar : 4.7174 4.7363
Euro : 5.5201 5.5422
Sterlin : 6.2866 6.3332

Çalışmalar başladı

Bankacılıkta faizsiz sistem

2016-03-30 - 14:03 tarihinde eklendi.

Çalışmalar başladı

Ekonomi yönetimi, faizsiz hizmet veren tüketici finansman sisteminin büyümesi ve dünyaya model olması için kolları sıvadı. Faizsiz hizmet veren tüketici finans sistemi geliştiriliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İngiltere, Singapur, Malezya ve Bahreyn gibi faizsiz finans sisteminin geliştiği ülkelerde sistemi gözeten danışma kurullarının faaliyet gösterdiğini anımsatarak, "Faizsiz finans ürün ve hizmet çeşitliliğinin artırılması amacıyla çeşitli inceleme ve araştırma çalışmaları yapıyoruz" dedi.

Londra, Dubai, Hong Kong, Lüksemburg gibi dünyanın önde gelen finans merkezleri katılım bankacılığına yönelik yatırımlarını artırıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Akben, sistemin son dönemde üzerinde en çok durulan finansal alanlardan biri haline geldiğini ifade etti. Akben, 10'uncu Kalkınma Planı'nda, katılım bankacılığı ve faizsiz sistemin hukuksal ve kurumsal altyapısının geliştirilmesi, mevcut algının iyileştirilmesi politikalarının uygulanmasının öngörüldüğünü anımsattı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun da faizsiz finansın geliştirilmesi amacıyla katılım bankacılığına yönelik faaliyetleri hızlı, etkin, koordineli şekilde yürütmek amacıyla daire başkanlığı kurduğunu da sözlerine ekledi. Faizsiz tüketici finansmanının konut, taşıt, diğer ürün ve ihtiyaçlar için uygulandığını belirten Akben, "Bu faaliyetler konvansiyonel finansal kuruluşlarla aynı mevzuat ve usüller kapsamında gerçekleşiyor" şeklinde konuştu.

Kamu bankalarının faizsiz bankacılık sistemi için adımlar atması da özel sektörün bu alanda hızlanmasını sağladı. Bankalar çalışmalarını yürütürken, özel sektörün katılım bankacılığına teşvik için de bir dizi adımlar atılacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Akben, faizsiz ilke ve esaslara göre faaliyet göstermek üzere tüketici finansman şirketi kurulması yönünde kuruma herhangi bir başvuru bulunmadığını bildirdi. Akben, faizsiz tüketici finansmanı konusunda çok tartışılan fetva konusuna da açıklık getirdi. Akben, "Mevcut mevzuatta tüketici finansmanına ilişkin olarak böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Faizsiz finans ilkelerine uygunluğu sağlamak için danışma veya görüş alma sistemi teşkil edilmesine yönelik de hüküm yok" dedi. Akben, dünyadaki benzer örnekler gibi Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarının kendi inisiyatifleri ile bünyelerinde danışma kurulları tesis ettiklerini belirtti.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Akben, Katılım Bankaları Birliği'nin 2015-2025 dönemini kapsayan strateji belgesinde danışma kurulu oluşturulması ve katılım bankaları nezdinde banka danışma kurullarının standart hale getirilmesi stratejilerine yer verdiğini ifade etti. 

Bu makale 8749 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler