Alış Satış
Dolar : 4.7174 4.7363
Euro : 5.5201 5.5422
Sterlin : 6.2866 6.3332

İŞE YARADI

Antibiyotik kullanımında Türkiye genelinde ilk 3'te bulunan Gaziantep, son aylarda yapılan çalışmalar neticesinde 15'inci sıraya geriledi. Antibiyotik kullanımında Gaziantep’in ilk 3'ten 15'inci sıraya gerilediğini söyleyen Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı Mehmet İrfan Demirci, yapılan çalışmalar sonucu kentte antibiyotik kullanımda büyük oranda düşüş yaşandığını belirtti.

2017-07-06 - 07:55 tarihinde eklendi.

İŞE YARADI

Antibiyotik kullanımında Türkiye genelinde ilk 3'te bulunan Gaziantep, son aylarda yapılan çalışmalar neticesinde 15'inci sıraya geriledi.

Antibiyotik kullanımında Gaziantep’in ilk 3'ten 15'inci sıraya gerilediğini söyleyen Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı Mehmet İrfan Demirci, yapılan çalışmalar sonucu kentte antibiyotik kullanımda büyük oranda düşüş yaşandığını belirtti.

Antibiyotik kullanımıyla ilgili Sağlık Bakanlığının başlatmış olduğu kampanya ile birlikte il genelinde yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini belirten Demirci, çalışmalar sonucunda kısa sürede güzel bir netice elde ettiklerini ifade etti.

 

2 YILDA CİDDİ BİR MESAFE KATETTİK

Kampanyadan önce halkın yoğun bir şekilde antibiyotik tükettiğini aktaran Demirci, “Dünyada yeni antibiyotik kullanımı çıkarılamıyor. Şu şekilde bir korku var. Dünya Sağlık Örgütü tarafından şu anda ölüm sebeplerinin başında kalp damar hastalıkları ve kanser kronik rahatsızlıklar geliyor ama çok yakın bir gelecekte bulaşıcı hastalıklardan salgınlarla ölümler olabileceği öngörülüyor. Bu açıdan Dünya Sağlık örgütü şöyle söylüyor; Dünyada antibiyotik kullanımının doğru bir zemine çekilmesi yani akıllıca antibiyotik kullanılması ve elimizde bulunan antibiyotiklerin korunması gerektiği ile ilgili bir öngörü ortaya çıktı. Bu hemen hemen dünyadaki bütün ülkelerin Sağlık Bakanlıklarına, Sağlık Örgütleri’ne iletildi. Türkiye’de bu noktada antibiyotiği çok doğru kullanmayan ülkelerden bir tanesiydi. Zaten bu antibiyotik kullanımı ile ilgili konumumuz itibariyle çok kullanabileceğimiz ülkelerden bir tanesiydik. Türkiye yapılan bu kampanya sonrasında antibiyotik kullanımında yüzde 30’a yakın bir gerileme oldu. Kampanya başarılı bir noktada gidiyor ancak halen kampanyaya itiraz var. Bunlarda zaman içerisinde çözülecektir. Kampanya başlayalı 2 yıl gibi bir zaman oldu ve antibiyotik kullanımının direk kullanımında yüzde 30 gibi bir gerileme bence çok iyi bir rakam. Ciddi bir mesafe katettik” dedi.

 

SAĞLIK DEĞERLİ BİR HAZİNE

İnsan sağlığının önemine de vurgu yapan Demirci, “Sağlık insan için çok önemli, değerli bir hazine. İnsanlarımızın sağlığına dikkat etmesi gerekir. Sağlığını koruması ile ilgili önlemler alması gerekiyor. Bugün Türkiye’de çok rahat bir şekilde hekime ulaşılabiliyor. Danışmak için eczanelere gelinebiliyor. Sağlığın değerini bilmek gerekiyor" diye konuştu. 

 

GAZİANTEP’TE GERİLEME VAR

Demirci, şunları kaydetti: “Gaziantep’te de bir gerilime var. Gaziantep antibiyotik tüketiminde Türkiye’de en önde giden illerden bir tanesiydi. Gaziantep sıralama olarak çok net olmamakla birlikte 15. sıralarının altına geriledi. Gaziantep ilk 3’ten 15. sıralara geriledi.” 

 

ÇETİN KARABIYIK

Bu makale 3270 kez okunmuştur

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıs. Sen de yorum ekle
Yorum ekleyin
Henüz yorum yapılmamıs.
Yorum yapmak için tıklayın
İlgili Haberler
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - Sonraki Sayfa »
Canlı Yayın
Yayin Akışı
Günün Yazarları
Anketimize Katılın
.
Nobetci eczaleler
Nobetci eczaleler
Video Haberler